Dečak star 5 godina ima noćno prekomerno znojenje bez obzira na godišnje doba i opšte psiho-fizičko stanje, interesuje me da li je to njegov fiziološki specificum ili nešto sasvim drugo. Dečak ima kandidu, često u masi, na laktovima ima osip u vidu sitnih bubuljica. Ima mali šum na srcu od rodjenja, posle prve godine slab apetit, od kako mu se "javila kandida" opao mu je i imunitet. Sve napred navedeno predočavao sam svakom doktoru kod koga smo ga vodili kada je imao virusne i bakterijske infekcije respiratornih organa ne bi li definitivno našli objašnjenje za njegovo noćno prekomerno znojenje.Svaki doktor je imao isto mišljene da je to njegova fiziološka karakteristika i da se iza toga , sasvim su sigurni, ništa ne krije. Zamolio bih da i Vi kažete vaše mišljenje ili predlog. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 02. 05. 2008.
    • Postovani Previse trazite da zakljucim iz skromnih podataka. Prvo kandida (predpostavljam digestivna) dobija se kod nepravilne ishrane sa puno testa, secera i kravljeg mleka. Dakle promenite ishranu tj. izbacite ove namirnice i dajte detetu narednih par meseci Probiotic caps i Nistatin (3x35 kapi). Nije jasno o kakvim se promenama na kozi laktova radi (gljivicne, alergijske, psorijazne?!). Sto se nocnog znojenja tice ono moze biti konstitucionalno ali i posledica poremecaja varenja zbog kandidijaze ili poremecaja metabolizma kalcijuma. Proverite krvnu sliku detetu.
      Ass Prof Jelena Vojinovic