Imam 33 god i osteoartritis na oba koljena već 4 god. Moj zadnji nalaz koljena je Rtg sakrioilijakalnih zglobova po Barsoniju, rtg koljenog zgloba sakroilijakalnih zglobova zglobna tijela uredno oblikovana, konguentna, intraartikularni prostor očuvane širine. Znakove reaktivne skleroze na ilijačnim kostima obastrano se ne uoči rtg nalaz na ciljanom snimku sakroilijakalnih zglobova ne ukazuje na sigurne znake upalnih promjena. Na standardnim snimcima koljenih zglobova koštana struktura i mineralizacija vidljivog skeleta očuvana. Zglobna tijela uredno oblikovana kongruenta. Intraartikularni prostori femeropateralnih zblobova obastrano reducirane širine kao i tibijofemoralnih zblobova obastrano. Znakova prisustva rubnih osteofita se ne uočava. Inzula kompaktne na lateralnom kondilu desnog femura i proksimalne tibije lijevo. Da li ja trebam imati ortopedske uloške i zaštitu za koljena?
    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 17. 06. 2009.
    • Poštovani,
      iz vašeg iscrpnog opisa načinjenih radiografija nije moguće utvrditi da vi uopšte imate osteoartritis. Uostalom suviše ste mladi za tako ozbiljnu dijagnozu. Ne vidim razlog za nošenje ortopedskih uložaka koji se koriste kod postojećih deformiteta stopala. U svakom slučaju neophodan je pregled ortopeda i njegovo tumačenje načinjenih radiografija te laboratorijski rezultati i klinički pregled.
      Pozdrav ass dr med sc Dragan Milić