Poštovani doktore
    Već sam vam se obraćala povodom ovog našeg problema i sad bih ponovo imala neka pitanja za vas. Ukratko ću vas podtsetiti na naš problem: pre tačno dve godine, mojoj devojčici koja je tada imala 15 meseci, otkriven je tumor na podlaktici leve ruke koji je razorio ulnu. Prvo je urađena biopsija, tačna dijagnoza je juvenilna hijalna fibromatoza 17.oktobra 2007 godine, urađena je ekstirpacija tumora uz resekciju oštećenog dela ulnae, pri čemu je ostalo oštećenje od oko 4 cm. Bila je jako malena za neku nadoknadu kosti odmah, pa je doktor ostavio da priroda učini svoje, da proba sa prirodnom regeneracijom. Nosila je gips dva meseca, pa zatim ortozu do pre dvadesetak dana.  Kontrole su bile na tri meseca, pa na šest i pre 6 meseci video se lep napredak, lepo zarastanje.  Međutim, na poslednjoj kontroli urađen je rengen snimak i doktor sumnja da je tumor dao recidiv jer je nešto očigledno izguralo kost. Predložio je operaciju koja će biti negde krajem avgusta. Predhodno ćemo uraditi magnetnu rezonancu da se vidi tačna slika svega unutra. Planira da ovaj put nadomesti i kost jer ona će tada imati tri i po godine. Pričao je nešto o tome da bi uzeo deo kosti njene fibule i uz neku žicu pokušao da nadomesti to oštećenje i spoji konačno te dve strane kosti. Iskreno, meni je posle dve operacije strašna i sama pomisao na to da će morati i nogicu da joj seče, pa me zanima da li postoji neka druga alternativa? Veštačka kost ili da joj neko od nas da deo kosti? Kakva je verovatnoća da veštačku, tuđu kost organizam odbaci? Ustvari, zanima me sve što mislite o ovom našem slučaju
     Unapred hvala. .

    Odgovoreno: 17. 06. 2009.
    • Poštovani,
      veoma kompleksan problem na koje je veoma teško odgovoriti u pisanoj formi bez dovoljno saznanja o samoj bolesti i njenom toku. Veštacka kost na žalost ne postoji dok je primena kosti sa donora skopčana sa visokim rizikom odbacivanja iste kao i mogućnosti prenošenja transmisionih bolesti. Mislim da morate imate poverenja u ordinirajuceg ortopeda koji će vam predložiti trenutno najuspešniji način lečenja ove bolesti. Sigurno je da se radi o vrsnom stručnjaku iz oblasti lečenja tumora jer se ovom oblašću ortopedije bavi veoma malo ortopeda zbog kompleksnosti samog oboljenja.
      Pozdrav ass dr med sc Dragan Milić

Komentari na pitanje: #31516

    • Čitala sam o Vašem slučaju pre oko 2 godine i veoma me je zainteresovao, jer sam imala sličan problem neposredno posle Vašeg. Molim Vas da me kontaktirate, jer mislim da imam neke odgovore na Vaša pitanja. Srdačan pozdrav