Dobar dan. Pre dve nedelje mi se desila povreda Contusio genus I. Sin Luxatio patellae per anamnesis sin. Nalaz: otok palpabilna bolnost, nc nalaz uredan. Th: pun oslonac na nogu, led lokalno. Doktor mI je rekao da moram da nosim longetu 4.nedelje. ja sam posle 10dana npsenkosenja otisla kod Galetica u kliniku odradjen pregled koleno oteceno sa manjim balatmanom. Sad sam vec 3.nedelje. Zanima me da li mogu sama da krenem sa fizikalnim terapijama (vezbicama) kod kuce, videla sam na youtubu vezbe ili mi je prerano I dalje? Takodje ako imate neke informacije o ovoj povredi za mene I sta je najbolje uraditi da se nebi opet desilo? Hvala puno na vasem vremenu. Jovana :)

    Odgovoreno: 31. 10. 2019.
    • Poštovana

      S obzirom da ste 1996 godište, i da je povreda luxaatio patellae per anamnsesis suština je sledeća:

      ako se povreda desila prvi put, a čašica sama odmah vratila na mesto možete krenuti sa vežbama koje stimulišu čuvanje  medijalnog patelofemoralnog  ligamenta ( MPFL), čak i bez gipsa. Nije dozvoljeno skakanje sa visine u čučanj. Izbegavati dovoljno dugo sve aktivnosti koje mogu dovesti do pogoršanja ili povredjivanja.

      Potrebno je jačati mišiće  prednjeg trbušnog zida , glutealne regije, cele noge, fizikalnom terapiom simulsati regneraciju MPFL.

      Savetujem da fizikalni tretman i rehabilitaciju radite pod kontrolom stručnog lica.

      S poštovanjem