Poštovani dr, pre 15 godina na institutu za ortopedsko-hirurške bolesti "banjica" rađena mi je ligamentoplastika desnog kolena. Svih 15 godina sam osećao nestabilnost u kolenu tako da sam više puta imao "iskakanja" i mali otok posle toga koji prođe za 2-3 dana. Zadnja 2 meseca sam imao jake bolove i blokadu (u smilu da ne mogu da savijem nogu ni 90°) , bolelo me je celo koleno i potkolenica u predelu gde se nalazio šraf. Bol se javio posle “krckanja”pri normalnom hodu. Izvađen mi je taj 3. Šraf iz potkolenice 20. 02 2013. Rana je zarasla, imam mali otok iznad kolena ali i dalje bolove dok hodam i to u unutrašnjem delu kolena (taj deo me je boleo na dodir i pre ove intervencije) . Da li je možda u pitanju meniscus, da li šrafovi koji su ostali u kolenu mogu da smetaju (znam da ne smeju da se vade) i šta se inače radi u takvim situacijama? Pozdrav

    Odgovoreno: 19. 03. 2013.
    • Poštovani,
      Kod vas se najverovatnije radi o oštećenju hrskavice kolena zbog hronične nestabilnosti. Moguće da je u pitanju i meniskus, ali to bih vam mogao reći tek nakon kliničkog pregleda. Ako ste operisani pre 15 godina tehnikom prikazanom na rtg snimku šrafovi mogu da se vade jer su davno završili svoju funkciju: s obzirom da se nalaze u koštanim tunelima šrafovi ne bi trebalo da smetaju osim ako ne migriraju van granica koštanog kanala. U zavisnosti od vaših godina, profesije, želje za kvalitetom života, moguće je načini rekonstrukciju/regeneraciju hrskavice nekom od savremenih metoda hondroplastike do biološki autolognih metoda reparacije/ regeneracije
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #113674

    • Pre petnaest godina mi je rađena ligamentoplastika kolena. Tada su ugrađeni neresorptivni safovi ali nigde ne piše od kog su materijala. Potrebna mi je ta informacija zbog dijagnostike na MR. Hvala.

    • Prof. dr Dušan Marić 07. 05. 2014.

      Postovani bol u casici se moze rešiti jednom od bioloških procedura. Nastaje zbog toga što se mesto uzimanja grafta nije popunilo sa kvalitetnom kosti. Javite se na pregled i razgovor. S postovanjem dr Maric 0638098966

    • Operisao sam oba kolena u roku od godinu dana u pitanju su prednji ukrsteni ligamenti od tad je proslo 4 godine i konstatno imam bolove u predelu casice. . . Imam i jake upale koje i posle odmaranja i terapija ne prestaju. Inace se profesionalno bavim fudbalom pokusavam da se vratim ali jednostavno jaki bolovi mi to nedozvoljavaju. Zanima me da li srafovi u kolenu mogu da smetaju? I zbog cega je to tako. Nijedan doktor, ortoped nije znao u cemu je problem. Hvala vam unapred