Poštovani profesore, imam 50. G imao sam težak prelom potkolenice u donjoj zoni kolena, dg. Fractura parttis proximalis cruris i. Sin dislocata, tj pala mi je daska sa velike visine na nogu tako da mi je smrskala potkolenicu, prvo su hteli da operišu, a u drugoj nedelji ekstenzije suodlučili da nogu stave u gips koji sam nosio 3 meseca naravno uz mesecne kontrole, navodno da bih trebalo jako mnogo šarafa da bi se saniralo, pa da nebi telo to podnelo. Sad nakon 4 nedelje rehabilitacije u banjii vežbi sa terapeutima nemogu da savijem koleno više od 30 stepeni. Tj uz pomoć fizijatra 45 do 50 stepeni uz veliko naprezanje ibol, noga mi je otečena, koristim led i hepatrombin i izgleda kao trula na pritisak prsta ostaje ulegnuće. Molim da mi odgovorite da li će biti potrebna još neka operacija u smislu savijanja kolena ili će dugotrjno vežbanje pomoći da mi koleno vrati funkciju? Hvala unapred na odgovoru, molim odgovor poštovanog doc. Dr dušan marića, šaljem uprilogu otpusno pismo i snimke!

    Odgovoreno: 19. 03. 2013.
    • Poštovani,
      Ako sam dobro shvatio niste imali fiksator, samo ste lečeni gipsom. Dugotrajna gipsana imobilizacija dovodi do atrofije muskulature i stvaranja priraslica u samom zglobu kolena, kao i kontrakture kapsule zgloba. Na osnovu dg. Ne mogu da zaključim da li je prelom zahvatao i deo kosti u samom zglobu. Svakako da je rehabilitacija kod vas veoma otežana zbog specifičnosti preloma; vrlo je moguće da ce u proceduru lečenja uključiti intervencija u opštoj anesteziji (redressement force - forsirano savijanje kolena u cilju da se oslobode priraslice u kolenu, pod uslovom da je prelom sigurno zarastao, ili neki drugi oblik resekcije priraslica) . Nakon toga bilo bi poželjno da se radi sa cpm uredjajem (mašina koja stalno pokreće nogu u želejnom obimu) da se korigovani obim pokreta odražao, naravno uz kontinuirani fizikalni tretman. Potreno je da dobijete bar 90 -110 stepeni aktivne fleksije u kolenu za uobičajeni kvalitet života.