Postovani, moj sin od 12, 5 god je poveredio koleno na kosarkaskoj utakmici 21. 10. 2012. Nalaz mr je totalna ruptura prednjeg ukrstenog ligamenta. Interesuje me da li se radi rekonstrukcija acl u tom izrastu? Ne znam da li je bitno, ali visok je oko 170cm i tezak 68kg. Hvala vam puno.

    Odgovoreno: 19. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Rekonstrukcije lca se rade u tom uzrastu. Pre procene načina lečenja potrebno je uraditi procenu koštane zrelosti i obaviti razgovor sa porodicom i pacijentom o intezitetu profesionalnih aktivnosti. Potrebno je načiniti vizuelni uvid u vrstu lezije lca, jer se u tom uzrastu dešava da se odvali koštani pripoj lca (što svakako olakšava dalje lečenje) . Operativno lečenja predstavlja ligamentoplastika lca; kod dece sa otvorenim hrskavicama rasta se radi tehnika "over the top". Ako je biološki kraj rasta blizu mogu s e raditi standardne tehnike ligamentoplastike lca.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #112832

    • Prof. dr Dušan Marić 19. 03. 2013.

      Ovu operaciju mozete izvesti u izzzdio klinika za decju hirurgiju, tim na celu sa doc. Dr sc med dusanom maricem tel 063809866

    • Prof. dr Dušan Marić 19. 03. 2013.

      Ovu operaciju mozete izvesti u izzzdio klinika za decju hirurgiju, tim na celu sa doc. Dr sc med dusanom maricem tel 063809866

    • Postovani, mozete li mi reci ko i gde u srbiji radi rekonstrukciju lca tehnikom "over the top. Hvala vam puno.