Poštovani, 28. 4. 2010. Sam prvi put ozljedila koljeno, luksacija patele, prilikom vjezbanja. . . . Ortoped mi je rekao da je to zbog deformacije x nogu. . . Popucali su mi ligamenti te sam nosila gips 3 tjedna potom ortozu i isla sam na fizikalnu. . . Nakon toga koljeno me povremeno znalo zabolit i naticalo je ali nije me smetalo. . . Prije 2 dana pri bezazlenom pokretu ponovno sam imala luksaciju patele, ortoped mi je prepisao ortozu ponovno te mi je punktirana sinovijalna tekućina sa krvi. . . Prije 2 dana radila sam aksijalne slike obje patele, slike su i prilogu. . . . Prilikom pregleda ustanovljeno je klinički-test straha+ hipermobilnost patele. . . Molila bih vase misljene. . . Napomenula bih da mi sa oceve strane rodbina ima probleme sa koljenima. . . Ja sam 164visoka i 76teska

    Odgovoreno: 03. 01. 2013.
    • Poštovana,
      Radi se recidivantnoj luksaciji patelle. Sam luksacija patele se primarno i javlja kod osoba sa određenom predispozicijom. Kod vas se svakako radi o ponovljenom iščašenju čašice zbog trajnog pucanja medijalnog patelofemoralnog ligamenta (mpfl) . Niste naveli o kojem kolenu je reč verovatno desnom jer se na rtg uočavaju promene koje bi mogle biti posledice povrede hrskavice nakon iščašenja (tome ide u prilog stala oticanja kolena) . Pomagalo koje je vam je prepisano, vam neće pomoći jer ne radi adekvatnu protekciju ili zamenu za oštećeni ligament. Mišljenja sam da treba da se uradi operativno lečenje _transplantacija mpfl i dalje kondicioniranje kolena da ne dodje ponovo do ovakvih povreda. U našoj ustanovi sa ova operacija rutinski radi. Više o tome možete da vidite u slide show na sajtu http: //www. Ortopedijamd. Rs/radovi. Html. Do sada smo uradili pre 100 ovih operacija.