Poštovani, pre 2 meseca imao sam jaku bol u levom stopalu. Na kraju dana nisam mogao normalno hodati. Hodao bih na prstima. Snimio sam stopalo leve noge i ortoped mi je rekao da imam staru povredu i odredio mi je fizikalnu terapiju. 2 meseca a meni je samo gore. Zanima me jel tu neophodna operacija. Verovatno jeste ali zanima me koliko je povreda ozbiljna i koliko bi trajao oporavak posle eventualne operacije. Dijagnoza mi je: distorsio et distensio articuli talocruralis 1. Sin. S93. 4. Fractura subhondralis talii 1. Sin. Suspect. Ruptura lig. Deltoidei sin partijalis. Lekarska komisija hoće da me vrati na posao policajca sa obrazloženjem da nije potrebna operacija i da na fizikalnu terapiju mogu da idem i posle smene. A ja ne mogu da se oslonim na tu nogu niti normalno da hodam. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 03. 01. 2013.
    • Poštovani,
      Sama distorzija skočnog zgloba je treba da bude do sada sanirana (ako je distorzija bez prekinuća ligamenta oporavak traje do maksimalno 6 nedelja, ali obično do 3) u slučaju da postoji sumnja da se radi frakturi subhondralne kosti bez dislokacije potrebno je uraditi ct radi jasnog definisanja stanja skočne kosti. Po meni niste sposobni za posao policajca i da idete posle na fizikalni tretman iz jednog razloga: sa povredom kosti svakako je povredjene i hrskavica koja po svojoj prirodi zarasta 6-9 meseci. To što tokom fizikalnog tretmana nemate bol to ne znači da je hrskavica zarasla i da možete da trčite. Vama je potreban specifičan oblik tretmana na prvom mesto stimulacija zarastastanja davanjem faktora rasta (plazma obogaćenatromobocitima) uz stimulaciju zarastanja hrskavice uz poštedu od maksimalnog vertikalnog opterećenja.