Radi se o mojoj kćeri koja ima 11, 5 god. Na rtg učinjenom nakon pada na bazenu oučena joj je cista. Citiram: bez koštane traume. U distalnoj trećini dijafize radijusa radiolucentna zona od 3x2 mm odgovara sitnoj koštanoj cisti. Kraj citata. Napominjem da je istu lijevu ruku lomila prije dvije godine sa rtg: fraktura metadijafize radijusa sa minimalnom dorzalnom angulacijom radijusa. Zanima me trebamo li imati razloga za zabrinutost ili je to samo posljedica brzog i naglog rasta obzirom da djevojčica ima 170 cm sa nepunih 12 god. Zahvalni roditelji

    Odgovoreno: 03. 01. 2013.
    • Poštovani,
      Brigu nemojte imati jer se najverovatnije radi o jednostavnoj koštanoj cisti koja je po svojoj prirodi dobroćudna.
      međutim prava diferencijalna dijagnoza ciste kostijiu obuhvata klinički pregled, rtg, nekad mr pregled da bi se videla mekotkivna komponenta ekstemiteta i regije ciste. Ako postoji sumnja da se radi o aneurizmatskoj cisti onda se radi biopsija. Ako je potrebno lečenje ono se odvija u zavisnosti od vrste ciste. Kad je cista većim dimenzija i dovodi do učetstalih preloma onda je indikovano operativno lečenje. U našoj ustanovi ove site lečiomo implantacijom elastičnih klinova i veštačke kosti pod kontrolom rtg a bez velikih ožiljaka na koži. Rezltati su dobri i omogućavaju dece visok kvalitet svakodnevnog života vrlo brzo posle operacije.