Poštovani, imam problem sa kolenom, i potrebno mi je što više mišljenja. Situacija je malo komplikovana, ali ću pokušati da je objasnim što jednostavnije moguće. Nikada nisam imao povredu kolena, a već duži niz godina se sportom bavim aktivno, ali samo u rekreativne svrhe. Znači, ništa profesionalno, ali redovno džogiram, basket itd. Pre neka 2 meseca sam nakon intenzivnijeg treninga trčanja počeo da osećam izuzetno jak bol sa spoljne strane kolena, i u predelu ispod čašice. Bol je bio posebno jak pri silaženju niz stepenice kada je noga u vazduhu. Sutradan sam vozio bicikl, i tokom vožnje nisam imao nikakvih bolova. Međutim, bolovi pri penjanju i silaženju niz stepenice su ostali. Napomenuo bih da nikada nikakvog ni najmanjeg otoka tokom ovih bolova nije bilo. To je trajalo nekoliko dana, nakon čega sam počeo da mažem ahilogel, koji je vremenom doveo do poboljšanja. Nakon 2 nedelje mirovanja, odlazimo ponovo na trčanje. Nakon pretrčanih 6km, i dalje nisam osećao bol. Međutim, nakon par sati, kada se noga ohladila, bol se vraća kao i prvi put. Tada sam rešio da ipak odem na pregled kod ortopeda. Odlazim na pregled kod stručnjaka, koji sumnja na povredu meniskusa, i šalje me na magnetnu rezonancu. Zaključak magnetne rezonance je sledeći: osteohondralna lezija tibijalnog platoa, bez uočljivog slobodnog fragmenta, lezija prednjeg ukrštenog ligamenta, znaci postdistorzionog burzitisa. Kada sam rezultate odneo doktoru, čim ih je pročitao preporučio je artroskopiju što pre, kako bi se utvrdila ozbiljnost povrede ligamenta. Savetuje potpunu poštedu od svih fizičkih aktivnosti. Naravno, kako se ispostavilo da je stvar ozbiljnija nego što sam očekivao, rešio sam da potražim i drugo mišljenje. Uz dosta truda uspevam da dobijem termin kod još jednog stručnog lekara. Nakon opisa svih tegoba i razvoja situacije, on mi daje potpuno suprotno mišljenje. Smatra da je nemoguće povrediti prednji ukršteni ligament bez ikakve traume, pogotovo da se ne ispolji nikakav otok. Pritom smatra da je nemoguće da uz takvu povredu ja opet uspem da vozim bicikl i istrčim 6km. I konstatuje da nikada ne bi otvarao koleno nakon prvih tegoba, samo kako bi proverio da li je i koliko ligament oštećen. Smatra da moj problem leži u hrskavici, i daje mi lekove za ojačavanje iste. Savetuje plivanje i vožnju bicikla nakon par nedelja odmora. Nakon svega toga, dosta sam zbunjen. Nisam siguran da li da idem na artroskopiju ili ne. Da li mislite da je zaista moguće da je moja povreda toliko ozbiljna i da se zaista radi o oštećenom prednjem ukrštenom ligamentu, iako nikakvog udarca nije bilo, nikakvog otoka, i iako me nakon 2 meseca mirovanja koleno sada uopšte ne boli? Svako mišljenje je dobrodošlo.

    Odgovoreno: 10. 12. 2012.
    • Poštovani,
      Iz vašeg izveštaja najverovatnije se radi sigurno o hroničnom preoptrećenju hrskavice. Da bi bio siguran da se radi o povredi lca neophodan je pregled (lachman i povt shift testovi su pozitivni kod rupture lca) . Bol sa lateralne strane kolena moćže dolaziti od uklještenja sinovije koja je hipertrofična zbog oštećenja hrskavice, pa se uklještava prilikom savijanja i ispružanja. Mr pregled ne mora da da uvek tačan rezultat, ja smatram takodje da bi povredu koja oštećuje lca zapamtili po svom intenzitetu. Smtram da treba da se pregledate, i kreneta na fizikalni tretman da vam se neko posveti i izanalizira uzrok tegoba. Atroskopija dolazi u obzir ali tek kada iscrpimu mogućnosti fizikalnog tretmana. Mi radimo po američkim protokolima za obnovu hrskavice, te su rezultati vrlo dobrti do odlični a pacijenti se vraćaju svojim aktivnostima za 4-6nedelja u zavisnosti od patološkog susptrata kolena.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #109017

    • Prof. dr Dušan Marić 10. 01. 2013.

      Iz vaseg pisma se jasno ne vidi koji vid metatarsusvarus deformiteta vase dete ima. To sto je nosilo sine i ortopedske cipele ne znaci da je to indikacija za operaciju. Ogroman broj se koriguje vezbama i fiz. Th. U novom sadu ove vrste operacija radimo rutinski. Za bilo kakvo dalje lecenje potrebno je dete pregledati. Mozete mi se javiti na tel +381638098966. Doc dr sc med Dusan Maric

    • Postovani nas problem su kriva stopala naseg sina koi ima sest godina. Dijagnozaje metatarsus varus, znaci odma posle rodjenja je nosio i sinice i gipsice i cipelice ortopedske i uloske, al na zalost nista mu nije pomoglo da se to ispravi, pa nas interesuje dali i gde je najbolje da operisemo. Dal banjice il novi sad ili u tirsevoj. Hvala