Poštovani, imala sam saobraćajku 11. 11. I napukla mi je karlična kost. 28-og, sam imala kontrolu, produženo mi je mirovanje još 3 nedelje, uz hod sa štakama i primanje antikoagulantna terapije. Moj pregled kod doktora je bio odokativna procjena mog hodanja. Pa me zanima koliko je to opasno i da li trebam da uradim ponovo snimanje karlične kosti? I da li je potrebno da još 3 nedelje primam clexane? Hvala vam unaprijed

    Odgovoreno: 17. 12. 2012.
    • Poštovana,
      Povrede karlice su izuzetno opasne po organizam prevashodno što je sama karlica sastavljena iz tri kosti (vi niste naveli koji deo jepovredjen) načijem dnu se nalazi izuzetno bogata mreža veskih sudova u kojima je i prirodno usporeniji krvotok. Prelom može biti okidač za stvaranje tromba bilo ugruška krvnog porekla ili embolusamasnog porekla. Clexan predstavlja zaštitu od tromboembolijskih komplikacija u velikoj meri i treba da ga primenjujete po savetu lekara koji vas vodi uz proveru koagulacionog statusa. Snimanje u odredjenom broju slučajeva nije neophodno i predstavlja procenu vašeg lekara. Poželjan je rani rehabilitacioni tretmna, vertikalizacija pod kontrolom stručnog lica.