Prije svega molim vas za odgovor, jer sam jako zabrinut imam 16 godina, vec 3-4 godine ima od kada sam ja to primetio, vjerovatno je oduvijek bilo tu ali nisam primecivao. Radi se o nekoj izraslini koja je bukvalno velika kao mandarina pa i veca, stvarno je veliko, tvrda je na dodir i cvrsto pricvrscena za koleno. Nalazi se levo od casice, prilozio sam sliku kao sto rekoh kada sam to primetio prije 3-4 godine otisao sam kod doktora, prvo kod hirurga, uradio sam rtg snimak, on mi je to napipao i rekao je da moram kod ortopeda jer kao "moze biti opasno a i ne mora" (tu sam se bio stravio) . Posao sam kod ortopeda (to je bilo preko jedne veze i zalim sto nemam dijagnozu) on je pogledao rtg snimak, opipao mi koleno i rekao "nije to nista strasno" i rekao je nesto ali se ja bas najbolje ne sjecam, mislim da je rekao da je to isto kost kao i svaka druga kost, medjutim kaze da postoji neka kao kesica na povrsini i ona valjda moze da pukne i onda mogu da imam bolove i u tom slucaju koleno bi se moralo operisati. Mislim vjerovatno necete znati da mi odgovorite sta je to zapravo ali ko zna samim tim, meni se cini iz godine u godinu kako to pomalo raste, znaci veca mi je malo sada ova izraslina nego npr prije 3 godine (sto je mozda i logicno ako je u pitanju kost) . Takodje upravo danas dok sam igrao fudbal odjednom me tako strasno zaboljelo (bol bukvalno kao da neko reze, zabada noz, citava jeza prodje kroz tijelo) medjutim onda je prestalo. Stvarno ne umijem da opisem taj bol, to nije standardan bol kad vas boli nesto nego jednostavno kao da mi neko 100 igli zabode na tom mjestu. I prije mi se desavalo da me nekada zaboli na treningu ali to uglavnom kada napravim neke klizece startove ili noga dodje u neki poseban polozaj. Mnogo puta sam dobijao udarce na tom mjestu i sve je bilo ok. I sada ako dodirnem prostor oko ove izrasline zna da me zaboli. Mene samo brine ako se nesto iskomplikuje, da li je ova operacija opasna, koliko traje oporavak, da li posle mogu da treniram opet fudbal (mislim ja ne mogu ni zamisliti da neko moze ovo da mi otkloni, kako se uopste moze otkloniti kost?)

    Odgovoreno: 07. 08. 2012.
    • Poštovani,
      Bez rtg snimka ne mogu davam dam precizan odgovor. Po vasem opisu najverovantije se radi ili o egzostozi ili o higromu regije kolena. Egzostoza je dobroćudna koštana izraslina porekla hrskavice koja raste polako ali sporo najčešće od ranog detinjstva. Ako j veličine mandarine obavezno je treba hirurški otkloniti i preparat poslati na patohistološku analizu. Druga najvorovatnija mogućnost je da se radi o higromu: predstavlja mekotkivnu formaciju ispunjenu viskoznom tečnošću koja podmazuje ili zglob ili okolne tetive. S obzirom na veličinu i tegobe teba hirurški odstraniti. Operacija je rutinska, ako je kost ona se jednostavno odstrani da se ne ralikuje od druge zdrave strane, kod nas se operiše u opštoj anesteziji i istog dana ili sutra ujutro se odlazi kući. Za sve druge informacije potrebno je da vas pregledam ili davas pregleda vaš ortoped.