doktore moja beba ima 7 mjeseci i rodena je sa talusom vertikalisom na desnoj nozi. mozete li mi reci nesto vise o njegovoj dijagnozi i nacinu lijecenja

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • Talus vertikalis predstavlja jedan od redjih ali i težih urodjenih deformiteta stopala. Može se javiti kao jedini deformitet ili u sklopu teških urodjenih anomalija. Stopalo ima karakterističnu formu "upijača za mastilo". Za definitivnu potvrdu dijagnoze, i razlikovanja ovog deformiteta od drugih, blažih oblika deformiteta stopala, neophodno je napraviti odredjene rendgenske snimke, na kojima se odredjuje odnos kostiju stopala (merenjem odredjenih uglova medju njima). Do skora se smatralo da je uspešno lečenje ovog deformiteta jedino operativno, i da je neoperativno lečenje neefikasno. Prema novijim iskustvima, može se primeniti neoperativno lečenje, serijom korektivnih gipseva, posle čega je nekada potrebno uraditi i odredjene hirurške intervencije, koje su obično manjeg obima. I kod uspešno korigovanih stopala sa talus vertikalisom, procenat recidiva, odnosno pogoršanja i ponovne deforomacije stopala je nažalost relativno veliki, pa je nekada potrebno ponoviti lečenje.