Gospodine doktore, Srdacan pozdrav od zabrinutog oca Artana i zabrinute majke Sunaja. Naj srdacnije bi vas Zamolio da mi odgovorite na sledece pitanje. Imam cerku na koju sam cekao vec 5 godina staru 4 meseca. Vec u prvom mesecu na pregled kod ortopeda sa ultrazvukom je konstatovano diagnoza Luxatio congenitae bil.Uradjene su dvije nedeljne vezbe ortolanijev test, i posle toga stanje se poboljsalo, dakle levi kuk je bio u pravom na mestu a desni jos. Posle vezbe ortped nam rekao da ona mora da nosi neke kaiseve, pavlikov aparat. Na predposlednoj kontroli ortped nam rekao opet sa ultrazvukom da je stanje vrlo dobro. Dakle oboje su na mestu al ona mora da nosi kaiseve jos 4 nedelje, posto kako on nam je objasnio da kaisevo moraju se nositi do 3 meseca. Zeleo bi da vas pitam jel moze sutra mja cerka hodati pravilno bez ikakvih problema posto su sve potrobne mere oduzete na vreme i sta jos po vas mora se uraditi? Srdacan pozdrav iz Prizrena

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • vrlo je važno da je razvojni poremećaj kuka otkriven u prvom mesecu života i da je započeto odgovarajuće lečenje. Lečenje Pavlikovim kaiševima se primenjuje u skoro celom svetu, i daje najbolje rezultate. Da bi bilo efikasno, potrebno je da se primenjuje najmanje 3 meseca, ukoliko je dete biol mladje od 3 meseca kada je lečenje počelo, što je slučaj i sa Vašom ćerkicom. Taj period je potreban da bi se uz pomoć aparata kukovi razvili pravilno. Kod dece kod koje je lečenje kukova preduzeto pravilno i navreme, očekuje se da hod bude normalan, bez ikakvih problema. Neophodno je da se dete kontroliše sve dok se ne završi rast. Posle lečenja pavlikovim kaiševima, u principu nije potrebno drugo lečenje.