Gospodine doktore, dete od 1 godine ima izrazito krive nogice. Snimljeni su kukovi i u redu su. Molim Vas, da li postoji ortopedski metod da mu se nogice isprave? Unapred hvala na odgooru, Mira Savic

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana gospodjo, Iz vašeg pitanje se ne može zaključiti o kakvoj se krivini nogica radi. U tom uzrastu najčešće se radi o krivini podkolenica po tipu \"O\" nogu, koje normalno postoje kod većine dece na rodjenju i polako se ispravljaju do kraja 1. godine života. Kod neke dece ta faza se produžava i u toku druge godine života. Ukoliko se radi o ovakvom deformitetu nikakva terapija nije potrebna, obzirom da se on koriguje sam od sebe, sa rastom. Izuzetno retko može da se radi i o ozbiljnijoj krivini, koja zahteva lečenje, posle navršene druge godine. Takodje postoji mogućnost krvine zbog rahita kao psoledice nedostatka vitamina D.