Postovani doktore Zivanovicu, Najljubaznije Vas molim da mi ovog puta odgovorite (pisala sam Vam vec 3.jula, ali nema odgovora). Naime, imam 4,5 meseci starog sina isli smo na kontrolu kukova vec tri puta: jednom sa mesec dana UZ nalaz po Grafu IA, jezgra okostavanja gl. femura L -,D -, drugi put za 2 meseca, odnosno kad je imao 3 meseca i sledeci put sa 4 meseca svaki put isti rezultat: UZ nalaz po Grafu IA, jezgra okostavanja gl. femura L -,D -. Sledeca kontrola nam je zakazana opet za mesec dana. Molim Vas, obzirom da je doktor bio veoma stur u komunikaciji (nije ni cudo jer je jako lose organizovano tako da lekar ortoped radi samo jednom nedeljno sa bebama tako da za 60 minuta pregleda oko 35 beba!!!)da mi odgovorite da li imamo razloga za brigu sto se "ta zrnca" jos nisu formirala i kada se to ocekuje? I kako treba da se ponasamo sa bebom. Siroki povez smo po preporuci doktora skinuli odmah nakon prve kontrole. On je inace veoma zivahna beba i sada vec ima veliku zelju da se uspravi u sedeci polozaj, stalno se gura na napred - da li da odgovorimo njegovim zeljama?I poslednje pitanje, u kolicima ga jos od treceg meseca drzimo u polusedecem polozaju jer je takodje pokazivao zelju za tim, da li na taj nacin stetimo razvoj kukova?Unapred zahvalna majka.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, Izvinjavam se što zbog odsustva, i obaveza na poslu, nisam bio u mogućnosti da odgovorim ranije. Na osnovu podataka koje ste poslali, nemate razloga za brigu. Tip kukova Ia, po grafu, predstavlja pravilno razvijene kukove., jezgra okoštavanja se kod najvećeg broja dece pojave do 6 meseca života, a kod manjeg broja i kasnije. Pojava jezgara nema uticaja na odluku da se detetu dozvoli sedenje kada ono to samo pokuša (obično oko 6. meseca), kao ni na način povijanja, pri čemu i pelene za jednokratnu upotrebi (Pampers i sl.) predstavljaju široko povijanje. Samo ukoliko se jezgro ne pojavi do 9. meseca savetuje se odlaganje oslanjanja deteta na noge. Inače svoj deci se jezgra okoštavanja glavica butnih kostiju pojave.