Poštovani dr Živanoviću, imam 27 godina i problem sa metatarzalnim delom stopala.Prvi put, pre jedno tri godine sam tokom hoda osetila veoma jak bol u l e v o m stopalu- blizu prstiju, gde nakon toga nisam mogla da se oslonim na celo stopalo a kamoli da hodam na prstima. Prilikom kontrolnog pregleda ortopeda dr Bokuna, data je dijagnoza da je metatarzalna kost spuštena i da se moraju nositi ort.ulošci sa MT jastucicem i to u levoj i desnoj obuci uz fizikalnu terapiju. Uz navedenu terapiju, prepisane uloške sam nosila oko dve, a jednu godinu ort.uloske koje sam naručila preko tvshopa.(bez konsultacije lekara) i nikakvih bolova nisam imala. http://www.tvshop-direct.tv/photos/products/28/28_walk_fit_253x109.jpg 19.07.08.g. Nakon 3 god. nošenja uložaka, pojavio se bol u d e s n o m stopalu (bolnost prednjeg dela stopala – metatarsalgia), doduše ne tako jakom,a nakon dan-dva i blag bol u desnom kolenu (leva strana kolena). Kako mi vise nije prijalo da nosim ort.uloške (još gore je i bez njih) rešila sam uz konsultaciju lekara opšte prakse da počnem sa oblogama (vata natopljena alkoholom), mirovanjem (stavljanjem noge na jastuk) i blagim vežbicama (hod na prstima, na peti i sl.). Napominjem da mi prija obuca sa poliuretanskim đonom (u mom slučaju su to klompe i Grubinova obuća), i interesuje me, koje uloške treba da nosim. Pošto dr Bokun prima pacijente u amb. samo petkom- KBC "BK" (moram da čekam 4 dana na pregled) molim Vas za mišljenje i savet u vezi navedenog, da li postoji mogućnost izrade ulož. po meri sa MT jastučićem i gde? Interesuje me na kom sajtu se mogu više informisati o ovom problemu. Izvinjavam se na opširnom tekstu i zahvaljujem se unapred na odgovoru. Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana,. Ovo pitanje izlazi iz okvira dečje ortopedije ali ću pokušati da Vam odgovorim. Kod spuštenog poprečnog svoda stopala, neophodno je nošenje ortopedskih uložaka sa metatarzalnim jastučetom. prema mojim saznanjima najvećem broju osoba sa ovim problemom prijaju ulošci od silikona, koje možete nabaviti u preduzećima koja se bave proizvodnjom i prodajom ortopedskih pomagala, i sasvim je dovoljno da budu izradjena po veličini Vašeg stopala. Uz to može se lokalno priomeniti neka analgoantireumatska mast. Predlažem da se ipak konsultijete sa svojim ortopedom.