Vodila sam dete na drugu kontrolu kukova sa 16 nedelja i 2 dana kada nam je kao dijagnoza data Hypoplasio coxae cong. bil. s tim da nalaz obostrano odgovara tipu Ib po Grafu, jezgra osifikacije se ne prikazuju. Na prvom pregledu je sve bilo ok, pa me zanima da li ce sve biti u redu sa kukovim a jer siroki povoj ne stavljamo od kada smo usli u 6. mesec. Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, Ultrazvučni tip kukova Ib predstavlja normalne kukove, sa nešto više hrskavičavih elemenata, koji sporije okoštavaju. Ono što je bitno je da su čašice kukova normalno formirane. jezgra okoštavanja se pojave kod sve dece, s tim što se kod najvećeg broja to desi do 6. mesec života, a kod manjeg broja dece kasnije. Široko povijanje je obezbedjeno i pampers-pelenama, i ono nema nikakvog uticaja na razvoj jezgara okoštavanja. Samo kod dece od 9 meseci i starije, kod koje se jezgra okoštavanja nisu pojavila, savetuje se odlaganje oslanjanja na noge i prohodavanja.

Komentari na pitanje: #8184

    • Beba ima 8 meseci, rezultati pregleda kukova su sledeći - glavice feruma su u toku pregleda hiper-pokretljive put leteralno sto je relativno redak nalaz. Morfofoski se uz ne menja bitno graf i b dex. Graf i a sin. Predlažu za mesec dana rengensko snimanje u zenit položaju. Sa dva meseca je nosila pavlikove kaiševe skoro dva meseca posle su skinuti jer je tada za taj uzrast bilo sve o.k. I rekli nam da nema ni širokog povoja. Sada sa 8 meseci su glavice feruma hiper pokretljive. Šta predlažete mi smo spremni da posetimo još nekoga da dobijemo jasnu sliku da li je to alarmatno ili ne. Hvala Vam na razumevanju