Postovani, imam sledece pitanje Moja cerka je sa 11 godina imala hiruski zahvat uklanjanja promene na levoj fibuli. Dijagnoza: Dysplasio fibrosa fibulel.sin prohimalis. Sve je proteklo u redu. Uzorak je bio na histopatoloskom pregledu i sve je bilo u redu ( Fibroma nonossificans). Jos tada je na kontrolnom snimku uoceno da postoji jos jedna promena u predelu kolena. Ona nije imala nikakvih smetnji i ne bismo znali da ima tih problema, do trenutka kada je nastupila povreda noge bas u predelu izrasline, koja je i uklonjena na pomenutoj operaciji. Doktor iz Tirsove klinike je predlozio da se druga promena prati, redovnim kontrolama, kako ne bi doslo do uvecanja, i rekao da je to cesta pojava. Ona sada ima 24 god. i ne spada u deciju ortopediju, ali smatram da mozete odgovoriti. Svih 13 godina je pratila promenu koja se nije smanjivala, a ni povecavala. Ona u poslednjih par dana ima poteskoce , blagi bol i osecaj zatezanja u nozi. Poslednji snimak je radjen pre godinu dana. Ukoliko dr predlozi uklanjanje promene, recite mi, da li je rec o teskom zahvatu, da li je oporavak dugacak, i da li se mozda nesto promenilo za ovih 13 godina u nacinu uklanjanja takvih promena na kostima? Puno hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovani, Promena koja je uklonjena, dakle neosifikujući fibrom je dobroćudna koštana promena, čiji je najveći značaj što slabljenjem kosti može da dovede po njenog preloma. Povremeno se javljaju tegobe u vidu nelagodnosti, tupog bola, često posle zamora što može da skrene pažnju na postojanje promene, Vrlo često se neosifikujući fibrom otkrije slučajno, na rendgenskom snimku uradjenom iz nekog drugog razloga. Što se same operacije tiče ona bi se mogla opisati kao srednje teška, što zavisi i od veličine i lokalizacije promene. Operacija se sastoji u uklanjanju promene u kosti u potpunosti, i ispunjavanja nastalog defekta ukoliko je potrebno, bilo pravom kosti koja se može uzeti od samog pacijenta ili iz košztane banke, ili u novije vreme veštačkim materijalima koji uspešno zamenjuju prirodnu kost u ovakvim slučajevima.