Postovani doktore, Imam devojcicu staru 4 meseca na prvom pregledu kukova sa 3 meseca konstatovano je da je desni kuk IIa a sada sa 4 meseca IIb i preporuceno nam je da koristi Pavlikove remencice. Moje pitanje je kako je moguce nazadovanje u razvoju kuka i koji mogu biti uzroci. Koliko dugo je potrebno lecenje. Takodje bi pomenula da je beba rodjena sa tezinom od 4900 g i duzinom od 53 cm, a na osnovu spoljasnih karakteristika je ocenjena kao nedonosce 36+0. Sad sa 4 meseca ima telesnu tezinu od 7000 g i duzinu 65 cm. Na kontroli kod pedijatra je konsttovano da je mlitava i upuceni smo kod fizijatra koji nam je preporucio Vojtove vezbe koje primenjujemo od njena 3,5 meseca. Kakva je vasa praksa sa kombinacijom vezbi po Vojtu i nosenja kaiscica i naravno Vas Savet.

    Odgovoreno: 29. 06. 2008.
    • Poštovana,

      Razvoj kukova kod beba je dinamičan proces, na koji utiče više faktora(genetski, mehanički, hormonski, faklori spoljne sredine). Posle rodjenja, kukovi bebe mogu biti zreli, zdravi (Sonotip Ia i Ib), ili nedovoljno razvijeni  (sonotip IIb,c,d, III i IV), U prva tri meseca života postoji i prelazni oblik, IIa, koji predstavloja kukove koji su nezreli ali ne i nedovoljno razvijeni. Do kraja trećeg meseca ovakvi kukovi ili pstpuno sazre, (postanu sonotip I), ili sve više zaostaju u razvoju i postanu nedovoljno razvijeni (Sonotip IIb). Lečenje se sastoji od nošenja Pavlikovih remena. Telesna težina preko 4000 g je jedan od faktora rizika za nastanak razvojnog poremećaja kukova. Vojtine vežbe možete da primenjujete iz terapiju Pavlikovim remenima.