Postovani, imamo sina starog 20 dana, par dana posle izlaska iz porodilista supruga je primetila deformitet na palcu desne noge i jako smo se uspanicili.Tacnije, jedan palac (siri skoro za duplo) i dva noktica. Pitanje je: da li se to moze operativnim zahvatom vratiti u normalu i koji je najbolji period za takav zahvat ukoliko je potreban?

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovani,

      najverovatnije da se radi o urodjenom defmoritetu po tipu polisindaktije, odnosno popstojanju udvojenog palca na nozi, pri čemu su oba prstića spojena. Potrebno je da dete pregleda dečji hirurg-ortoped , koji će odrediti dalji ritam, ispitivanja i lečenja. Verovatno će biti potrebno da se napreavi rendgenski snimak kako bi se utvrdilo pravo stanje, da li su porisutne prekobrojne koščice prsta i/ili stopala. U svakom slučaju, operativna korekcija je moguća i preporučuje se, ali nije hitna i predlaže se da se uradi u prvih 6 meseci života.