Poštovani doktore, veoma sam zabrinuta zbog mog supruga koji je za tri godine po treći put pao i pritom stalno poveđuje desni skočni zblog. Zadnji put su mu rekli jedan doktor da ima prelom, a drugi istezanje ligamenata. Ono što me još više zabrinjava je što od prvog pada ima rupu na kost, vidi se na rengeskom snimku, negde izmedju pete i zgloba. Po snimku od pre dve godine ta rupa je danas šira, pa su konstatovali ili nagađanje to je sada teško reći da je vrsta ciste. Šta preporučujete kao lečenje ili preventivu. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovana,

      svaka povreda skočnog zgloba, bez obzira da li se radi o prelomu ili istegnuću ili pucanju ligamenata predstavlja ozbilju povredu, pogotovu ako se ponavlja. promena na kosti koja se vidi kao "defekt", odnosno verovatno cista, može da bude i uzgredni nalaz i posledica neke ranije povrede. U svakom slučaju, potrebno je da se sagleda ceo skočnmi zglob, ukoliko je pootrebno i magnetnom rezonancom, kako bi se napravio plan lečenja. Pošteda uz adekvatnu imobilizaciju je  potrebna  posle povrede skočnog zgloba, obično i rehabilitacija. Savetuje se izbegavanje fizičkih i sportskih aktivnosti ili nošenje odgovarajućih zaštitnih pomagala.