Moj sin ima 12 godina ima ravna stopala 3. Stepen. Nismo obratili previse paznje niti lekari u kotoru gde smo ziveli. Naglo je izrastao i dobio tezinu u 9oj godini i ima veliki problem i brzo se zamara dok hoda. Bavi se sportom koji je navodi i ne opterecuje stopala. Nosi uloske 4 godine i odbija da radi vezbe sam. Bio je na pregledu u klinici gde je dobio ul; oske (rudo na senjaku) i privatno (ekovelt je nosio) no niko taj problem ne tretira ozbiljno. Sta mogu da uradim sada premda je vec izrastao i dosta smo zapustili problem? Gde i kome da se obratim za ozbiljan savet i pomoc?

    Odgovoreno: 06. 12. 2009.
    • Poštovana,
      U uzrastu od 12 godina, sa ravnim stopalima 3 stepena, u principu osim nošenja uložaka nema drugih efikasnih metoda lečenja. Zadatak uložaka je da podigne svod stopala i tako smanji zamor i tegobe vezane za njega. Uložaka ima različitih tipova, izradjenih od različitih materijala i deca ih različito podnose. Silikonski ulošci su najprijatniji zab stopalo, i najbolji za održavanje, ali im je i korekcija manja jer su mekani, ekovel ulošci su najtvrdji, sa najvećom korekcijom, ali ih ne podnose dobro sva deca, treba eksperimentisati i naći uloške koji najviše prijaju vašem detetu. Vežbe u tom uzrastu nemaju neki poseban značaj. Potrebna je konsultacija ortopeda kako bi se isključili neki retki uzroci ravnih stopala kod koijih može postojati potreba za hirurškom korekcijom.