Postovani, Prim.Dr Zivanovic, molim vas da mi odgovorite na pitanje: Moj sin ima 7g. 128cm 35kg i vec vise od godinu dana ima ponavljane izlive u kukovima. U uzrastu od 2.5g. imao je urinarnu infekciju Escerihiu coli u , sa visokom temperaturom, a svega par nedelja kanije imao je Synovitis coxae dex, tj. jednog jutra nije mogao da stane na desnu nogu.Posto je ustanovljen izliv u kuku, terapija je bila mirovanje, brufen i kupke.POsle 12 dana je sve proslo. U septembru 2006g. (5g i 8 meseci) imao 2 uzastopne upale usiju, i u oktobru 2x upala usiju, lecen antibioticima posle cega je opet imao kandidu u crevima.U novembru opet ne moze da stane na desnu nogu i bol u preponi.Na hirurgiji ustanovljen izliv u desnom kuku 7mm mm, dan kasnije dobija visoku temperaturu 39 stepeni.Lecen brufenom i mirovanjem.Izliv je trajao oko 4 nedelje.Ispitan je i ustanovljen je coxackie B virus. Posle toga krecu problemi dijareja i li neformirana stoica, a izlivi ukuku se ponavljaju. Oko 12.04.2007. ponovo synovitis coxae lateris dextri ( 8mm) Od marta meseca do 30.07.2007. ( 12.04.2007. ponovo synovitis coxae lateris dextri ( 8mm))ima neprekidno izliv u desnom kuku koji varira - pri mirovanju malo opada , pa opet raste od 8.8- 6.5mm .U junu mesecu izliv se pojavljuje i na levom kuku, ali manji nego na desnom.Ispitan na gastroenterologiji i ima dijagnozu nespecificni hronicni kolitis,Dg Colitis chronica nonspecifica, intolerancija na laktozu. U decijoj bolnici na imunologiji lezao je 30 dana .Ispitan je od strane reumatologa.RF negativan ANA negativan, HLB27 negativan, CRP negativan,ASTO norm.Inhalatorni i alergeni na haranu negativni,RTG u redu.Subjektivne tegobe gotovo neprekidno od marta meseca i to pri hodu u trajanju od 15-30 minuta.Bol u krstima i nekoliko puta jutarnje kocenje - tj, ne moze da se savije da obuce cipele.Terapija naproxen 375mg 1/2 tbl x1 + ranisan 1/4 x1 , ali posle teskog gastriticnog napada terapija prekinuta. Posle mesec dana u bolnici tegobe se smiruju, on je otpusten bez dijagnoze. U septembru izlivi se ponovo vracaju u oba kuka 6.5 i 6mm. Magnetna rezonanca kukova ne pokazuje promene na kostima , ali se vidi izliv i promene na m. besici.posle toga upuicen urologu gde je dijagnoza : DIVERTICULUM PARAUTERALIS V. URINARIAE bil. Q64.6 RVU pr.IIIl.sin et gr I-II l dex te je izvrsena operacija 14.11.2007. na urologiji u N. Sadu. Pred operaciju 6.11.2007. izlivi su bili 10.5mm i 8.8mm i tesko hoda uz bolove. Posle ove operacije 29.01.2008. izlivi su L 7.2MM D 8.2 mm. 14.02.2008. izlivi su D 6.6mm i L 6.1 mm U jednom momentu ACE 886 , CPK je bio 2.95( rf 0.52-2.5) Po pitanju izliva i dalje nema dijagnozu osim synovitis coxae rec. Posle operacije se ugojio oko 3.5kg, pa je sada deblji i pretpostavljam da mu i to smeta. Poslednja dva dana opet hramlje na desnu nogu i zali se na bol u potkolenici, kad proba da potrci, kao da vuce tu nogu.cekam novi prijem na pregled reumatologa.( vodi ga reumatolog-imunolog u Decijoj bolnici u Novom sadu) Molim vas da mi pomognete.On ce krenuti u prvi razred, bojim se kako ce hodati, kako ce nositi skolsku torbu i funkcionisati, a najvise me brine sto nema dijagnozu a samim tim ni lecenje.Zaista ima smetnje u hodu, ne moze da se normalno igra sa vrsnjacima ,po nekad ima bol u grudnoj kosti obicno ako potrci i zadise se.Bole ga skocni zglobovi, a najcesce ga bole prsti na nogama ili svod stopala.Hoda na unutra. Hvala Vam unapred , srdacan pozdrav,

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • sepa na desnu nogu, bol u petama i stopalima

      Sinovitis coxae, odnosno upala zglobne čaure kuka, može da se javi kao reakcija na mnoga upalna stanja. najčešće se radi o tranzitornom sinovitisu, koji je prolazna upala, i obično se javi samo jedna epizoda u životu, ponekad, izuzetno dve, obično zahvata jedan kuka, u izuzetnim slučajevima oba. Ultrazvučno se dijagnoza postavlja na osnovu razlike u nalazu na jednom (zdravom) i drugom(bolesnom) kuku, dom apsolutne vrednosti izliva (odnosno prednje kapsularne distance) nemaju značaja. Ukoliko je dijagnostičkim metodama (rendgen i megnetna rezonanca) isključeno postojanje Pertesove bolesti kao sledećeg najčešćeg uzroka hramanja, bola, ograničene pokretljivosti kuka i izliva, što je očigledno slučaj sa vašim sinom, a obzirom na postoljanje hroničnog kolitisa i problema sa mokraćnim sistemom, ne može se isključiti neki od oblika dečjeg reumatizma. Smatram da je dalje ispitivanje pre svega pedijatra reumatologa neophodno kako bi se uspostavila adekvatna dijagnoza i priomenila odgovarajuća terapija.