Postovani, Pre 2 meseca povredila sam tj.delimicno pokidala ligamente nalevom skocnom zglobu(treniram odbojku). POsle 4 nedelje nosenja gipsa idem na redovne terapije (struja, magnet, laser, kinezi...). Od nosenja gipsa mi je smanjena pokretljivost u nozi i skracena mi je ahilova tetiva koju veoma sporo istezem. Zanima me da li se moze predvideti kada ce mi se vratiti pun pokret u nozi i da li je normalno da mi je noga toliko zategnuta posle vec mesec dana terapije?? Takodje, moram napomenuti da mi je noga prilicno otecena i dalje a nisam sigurna da li je to u redu? Dobijala sam i mazala razne preparate, ali nisam sigurna sta je ono pravo sto skida otok i sto je tipicno za povrede ligamenat pa ako mozete da mi preporucite da nesto mazem. Kada je za ocekivati da pocnem ponovo da treniram. Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Povreda ligamenata skočnog zglova je ozb iljna povreda, pogotovu za aktivne sportiste. Imobilizacija gipsom je svakako neophodfna, jer samo ona garantuje uspešno zarastanje povrdjenih mekih tkiva, Otok i smanjena pokretljivost, kao posledica pre svega pov reda, a potom i imobilizacije, mogu sa traju i nekoliko meseci. Fizikalna terapija je ključna za poboljšanje stan ja i povratak pune funkcije. Ne očekujte povratak treninzima u narednihj mesec dana, a i tada preporučujem neko od ortopedskih pomagala za učvrššćivanje skočnog zgloba (proizviode ih Bayerfaind, Otto Bock i dr.) Ukoliko nema napretka sa priomenjenom terapijom, u sledećem periodu, može biti in diukovan pregled magnetnom rezonancom, kako bi se ustanovuio obim oštećenja mekih tkiva. Pretpostavljam da je u vreme povrede, rendgenskim snimcima isključena povreda koštanih elemenata skočnog zgloba.