Postovani dr. Zivanovicu,nasoj cerkici je sa 10 mesci konstatovana displazija najblazeg stepena I|IIb na oba kuka Prof. brdar joj je prepisao pavlikove pojaseve 3 meseca,i nosila ih je do juce. na kontroli nam je prof Brdar rekao da skine pojaseve ali da u narednih 6 nedelja ne hoda i ne puzi. Na prvoj kontroli nakon 6 nedelja nosenja pojaseva rekao nam je da puzi slobodno i da istocne skole kao japanska cak preporucuju i da deca prohodaju u pojasevima,a sada je promenio stav i zabranio puzenje pa nas je zbunio i uplasio. Jako nam je tesko da je iskontrolisemo da ne puzi pa vas molim za misljenje,da i da ne zaboravim prof brdar je u jucerasnjem nalazu napisao,citiram:"eho nalaz:displasia minimalna,DG:St post.RPK bil,TH:Posteda od stajanja i puzanja,ZAKLJUCAK:Stanje poboljsano,displaia minimalna,ocekuje se da ce se stanje dalje poboljsavati.Unapred hvala i oprostite sto je mail malo dug.

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Poštovani Gospodine, Displazija kukova tipa IIb jeste najbalži stepen, dok tip I predstavlja normalan nalaz. Slažem se sa terapijom pavlikovim remenima, i poštedom od stajanja i hodanja 4-6 nedelja, po skidanju aparata, dok ne vidim razloga za zabranu puzanja(osim ako dete počne da puzi, pa se odmah podigne da stoji i hoda). Ukoliko samo puzi, smatram da mu se to može dozvoliti. Unače tačno je da deca u Japanu i prohodaju sa Pavlikovim aparatom. Obzirom da se radi o najblažem stepenu displazije, očekujem da će se stanje u potpunosti normalizovari, mada postoji odredjen, mali, rizik da se ne koriguje potpuno,.