Poštovani Dr.Živaniviću molila bih Vas da mi odgovorite na postavljeno pitanje jer sam jako zabrinuta za stanje svoje kičme. Imam 17 godina i imam skoliozu kičme. Nosila sam godinu dana mider s Banjice koji mi nije pomogao i doktori su hteli da izvrše operaciju na šta nisam pristala i otišla sam na privatnu kliniku u Kragujevcu, tamo sam uzela novi mider koji nosim već 5 meseci i kičma mi se ispravila za 9 stepeni na gornjoj krivini i za 1 stepen na donjoj i sada mi obe krivine imaju po oko 37 stepeni. Muči me pitanje koliko ću još dugo morati da nosim mider jer mi je to jako naporno. Unapred zahvalna...

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Skolioza je oboljenje kičme koje se karakteriše pogoršanjima krivine sve do završetka koštanog rasta, što se kod devojaka desi oko 2,5 godine posle prve menstruacije. Lečenje skolioze je kompleksno, i sastoji se od više elemenata. Mider, ima za zadatak pre svega da spreči dalje krivljenje kičme. U mideru se postigne odredjena korkecija krivine (ukoliko jew mider dobro napravljen), ali posle definitivnog presanka njegovog nmošenja postoji mogućnost vraćanja krivine na početne vrednosti u toku sledeće 1-2 godine. Operacija je rezervisana za krivine koje prelaze 45 - 50 stepeni, zavisno od uzrasta, lokalizacije i tipa krivine, jer ove krivine mogu da nastave da se pogoršavaju i posle završetka rasta i da dovedu do ozbiljnijih smetnji, kako se približavaju vrednostima od 90 stepeni. Naravno odluka o eventualnom operativnom lečenju je samo na vama i Vašim roditeljima. Što se tiče dužine nošenja midera, on se nosi svakodnevno, 22-23 sata, do završetka koštanog rasta (oko 2,5 godine posle prve menstruacije, i procena koštane zrelosti na osnovu rendgenskog snimka karlice, tzv Risserov znak). potom se savetuje postepeno odvikavanje od midera, uz nošenje noću još 1-2 godine. neophodno je stalno sprovoditi fizikalnu terapiju - vežbe i plivanje.