Postovani Prim. Dr Dragoljub V. Živanović Godinama imam setajuce bolove u zglobovima (jednom mesecno, i bolovi su bili slabog intenziteta).Tako da se nisam obratila nikome. Medjutim zadnjih godinu dana postali su intenzivniji, tako da me osim zglobova, bole i prsti na nogama,stopala a i pojavio mi se i deformitet na stopalima (malo su mi iskocile kosti sa strane (valjda je to cukalj) 0.5 cm.). Dok hodam imam i sevajuce bolove (ponekad). S obzirom da me sada kolena i stopala redovno bole da li je to reumatizam i kakva je prognoza. Da li se mozda vezbama moze korigovati stopalo? I da li bi vezbe pomogle u otklaljanju bola zglobova? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Poštovana Gospodjo, Na osnovu opisa tegoba ne može se reći sa sigurnošću da li su one posledica reumatizma ili nečeg drugog. Kod reumatizma, bolovi i otoci se javljaju ujutru, u toku dana se smanjuju, zglobovi su otečeni i topli, a zahvaćeno je po pravilu više zglobova. Bolovi u nogama se mogu javiti i kao poslwedica deformiteta, ali i izmenjenog, nepravilnog statičkog opterećenja. Zbog svega tioga, savetujem Vam da se obratite ortopedu i/ili reumatologu, koji će na osnovu pregleda, ladoratorijskih, RTG , UZ i eventualno grugih ispitivanja ustanoviti o čemu se tačno radi.