Postovani doktore Imam cerku od 4 godine i pre godinu dana sam primetila da joj oba  nozna palca idu sve vise ka ostalim prstima.Do sada su se vec dosta  iskrivili.Kome da se obratim i kakve su sanse da se necime isprave.  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Takav deformitet koji je poznat pod narodnim naziovom "čukalj", i nkije tako redak kod dece, posebno u poslednje vreme. U osnovi postoje dva tipa deformiteta, jedan gve je devijacija u nivou zgloba palca i I donožne kosti, i drugi u nivou zgloba izumedju članaka samog palca. Neophodan je pregled dečjeg ortopeda, koji će na osnovu pregleda i eventualnog rendgenskog snimka ustanoviti o mčemi se tačno radi. U uzrastu u kome je Vaše dete, može da se pokuša sa nošenjem noćnih korektivnih ortoza, i dnevnih ortoza - separatora za prste. U opdredjenim slučajevima je neophodna i hirurška intervencija. Savetuje se nošenje udobne obuće, koja je komotna u prednjem delu. U svakom slučaju, nemojte opdlagati odlazak kod dečjeg ortopeda, jer tokom vremena deformitet može da se pogoršava.