Poštovani doktore.. pre nekog vremena sam vam postavila pitanje i vi ste tražili da vam pošaljem snimke,što ja sada i činim..da vas podsetim: 17.10 ove godine,moja devojčica koja ima 22 meseca,operisana je od benignog tumora ulnae,tačna dijagnoza je juvenilna hijalina fibromatoza.Ekstirpacija tumora uradjena je u potpunosti,pri čemu je uradjena i parcijalna resekcija ulne koja je oštećena tumorom koji je čvrsto srastao za kost i okolne mišiće.Defekt ulne je oko 4cm.Devijčica je nosila gips dva meseca,pa je skinut i sada nosi ortozu na podlaktici koja ima i svrhu da ispravlja radijus koji je iskrivljen pod pritiskom tumora. Rečeno nam je da će se pokušati sa prirodnom regeneracijom,pa nas interesuje kakav je proces regeneracije kosti i koliko on može da traje s obzirom na oštećenje koje je prilično veliko(oko 4cm)?Kontrolni RTG snimak nije pokazao neki značajniji napredak,a uradjen je posle dva meseca od operacije. Samo na osnovu opisa teško je dati neki odredjeniji sud, ali pokušaću. regenraciona sposobnost kosi deteta je velika, i ona je utoliko veća ukoliko je dete mladje. ulna je kost koja je poznata po tome da se usporeno zarastanje ili nezarastanje posle preloma ili osteotomija (presecanje kosti), relativno često dešava. Defekt od 4 cm je dosta veliki, i nisam siguran da su prirodne regeneracione snage sposobne da ga premoste, bez primene koštano kalema (prirodnog il iveštačkog), i fiksacije ulne, pogotovu ako je i radijus iskrivljen. U principu kost raste 1 mm na dan na mestu preloma (osteotomije) što se korisi prilikom produženja ekstremiteta. Ukoliko je moguće, pošaljite mi skenirne ili snimljne RTG snimke, pa ću pokušati da vam dam više informacija. snimci pre operacije- http://i130.photobucket.com/albums/p250/zzivanovic/vasilije/snimci/Slike-0004.jpg http://i130.photobucket.com/albums/p250/zzivanovic/vasilije/snimci/Slike-0003.jpg snimci posle dva meseca od operacije- http://i130.photobucket.com/albums/p250/zzivanovic/vasilije/snimci/Slike-0008.jpg http://i130.photobucket.com/albums/p250/zzivanovic/vasilije/snimci/Slike-0007.jpg http://i130.photobucket.com/albums/p250/zzivanovic/vasilije/snimci/Slike-0006.jpg snimke neposredno posle operacije nemam,ostali su u istoriji bolesti.. unapred hvala na odgovoru..

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Poštovana gospodjo , Izvinjavam se zbog kašnjenja sa odgovorom, ali zbog boravka u inostranstvu nisam bio u mogućnosti da odgovorim ranije, iako sam odmah pogledao snimke koje ste mi poslali. na osnovu tih snimaka, koji razumljivo nisu posebno kvalitetni, uočava se dosta veliki defekt na mestu resekcije tumora. Nisam siguran da je tako veliko defekt moguće nadoknaditi samo putem prirodne regeneracuije kosti, iako tu mogućnost ne isključujem. daleko je verov catnije da će za korekciju opvakvog defekta biti potrebnma osteoplastika, odnosno priomena koštanog kalema, (dela neke druge kosti), ili nekog veštačkog materijala u istom cilju.