Poštovani doktore,  moj sin ima nepunih 7 godina,  pre tačno godinu dana ustanovljen mu je synovitis coxae dex u to vreme je  ustanovljen i koksaki b virus.Ya gorinu dana on je više oimao iylive u  kukovima nego periode bez izliva.Najčešće je bio pogodjen desni kuk u  vrednostima 7.3- 10.2 mm povremeno se dogadjalo da izlive ima i u levom kuku  u vrednosti 6.6-8.8 mm .Obično počinje bolovima u stoplima, kolenima i  potkolenicama, a ako ga yaboli prepona i teže hoda onda su vrednostiiyliva  iymedju 8.8-10mm.   Ispitivan je na reumatologiji i nisu našli uzroke .U septembru je radjena  magnenta reyonanca gde su kukovi u redu ali su pronadjene anomalije na m.  bešici, tj. ureterima.Upravo je obavljena operacija na urologiji :excisio  paraureteralis bil. Reimplantatio ureteris bilateralis secundum  Cohen.Drainage  pre operacije imao je iyliv u desnom kuku 10.1 mm, u levom 8.8mm  14 dana posle operacije imao je desni 8.3 mm, levi 7.3 mm   nekoliko lekara ima suprotno mišljenje.Jedni tvrde da je to bio reaktivni  synovitis i očekuju da uskoro nema problema sa kukovima, dok drugi tvrde da  to nema veze i da će čim se oporavi od operacije morati da se uradi  artroskopija kuka.  U nalazima piše da ima zadebljanje sinovije i predlažu da se uzme isečak  na analizu.   Uz to ima i učestale stolice, diajreje, izazvane kandidijazom i  nespecifični kolitis, a to je utvrdjeno na gastroenterologiji, jer su  sumnjali na postojanje Chronove bolesti.   Šta mislite o ovome?Šta da radim?

    Odgovoreno: 04. 12. 2007.
    • Poštovana Gospodjo, U proceni sinovitisa kuka značajan parametar je razlika izmedju nalaza na bolesnom i zdravom kuku, dok apsolutne vednosti imaju manji značaj, Tegobe koje je Vaš sin imao, mogu biti posledica reaktivnog sinovita, mada njihovo trajanje, zahvaćenost oba kuka, kao i zahvaćenost kolena i skočnih zglobova, pre može da ukaže na reumatološko oboljenje, posebno uz tegobe koje ima sa crevima. Ukoliko se posle operacije na mokraćnoj bešici i ureterima tegobe smira, potrebno je dalje praćenje. Ukoliko se tegobe nastave, potrebno je dalje ispitivanje (dečji reumatolog), a artroskopija i biopsija (uzimanje isečka) su svakako procedure koje se mogu primeniti u cilju postavljanja prave dijagnoze.