zivimo u k.mitrovici,sa 4 meseca nasoj ceri je dijagnostikovana displazija > kukova,na jednom kuku Ib a na drugom IIb ovdasnji ortoped nam je savetovao > siroko povijanje sto smo i cinili do 9 meseca,na poslednjoj kontroli nam je > rekao da je sve ok. ali da su kukovi u anteverziji i da ce priroda uciniti > svoje,ili ce morati kasnije da se operise.To nas je nateralo da je odvedemo > do Bg.-a,gde je pregledao prof. Brdar koji je ptvrdio da se radi o > displaziji tog stepena i prepisao pavlikove pojaseve,molio bih vas za > misljenje s obzirom da ona sad ima 10 meseci. Unapred zahvalni roditelji

    Odgovoreno: 04. 11. 2007.
    • Postovani roditelji, Razvojni poremećaj kukova , ili displazija špredstavlja nedopvoljbnu razvijenost čašice zgloba kuka, koja ostane plitka, strma i ne pokriva dovoljno gklavicu butne kosti. Prema ultrazvučnoj klasifikaciji, IIb stepen predstavlja najblaži oblik displazije. Lečenje se sprovodi Pavlikovim aparatom - kaišićima tj. remenčićima. Najveći uspeh se postiže akoliko se lečenje započne do 6. meseca života, ali ga treba primeniti i uzrastu u kome je vaša ćerkica. Verovatnoća izlečenja je velika, ali obzirom na uzrast, postoji i mogućnost da korekcija displazije ne bude potpuna, i da će biti potrebno da se uradi operacija u uzrastu od oko 2 godine. U svakom slučaju vam savetujem nastavak terapije Pavlikovim aparatom, u dogovoru sa ordinirajućim dečjim ortopedom.