Poštovani Dr.Živanović, zanima me da li za deformitet uvučenog grudnog koša - pectus excavatus postoje vežbe ili odredjena pomagala,konkretno u mom slučaju u 21godini,i koliko ovaj deformitet može uticati na zdravstveno stanje? Hvala unapred i pozdrav

    Odgovoreno: 08. 10. 2007.
    •

      Poštovani gospodine, deformitet grudnog koša po tipu excavatuma, ili tzv, levkaste grudi spadaju u urodjene deformitete grudnog koša koji su teški za korekciju. U principu, u zavisnosti od stepena deformiteta on može imati samo estetski značaj, kod manje izraženih deformiteta, ali može imati i funkcionalni značaj, kod teže izraženih deformiteta. Smetnje se ogledaju u smanjenju zapremine grudnog koša i smanjenju količine udahnutog vazduha, pritiska na srce i njegovog potiskivanja u stranu, što može da dovede do smetnji u njegovom radu. Iz tuh razloga, ja uvek savetujem kod umeenih i težih deformiteta da se uradi spirometrija, i kardiološki pregled (EKG i EHO) srca, koji su doduše u velikom broj slučajeva uredni. Fizikalna terapija ima za cilj pre svega povećanje kapaciteta grudnog koša i obuku za pravilno disanje (tzv. vežbe disanja), a razvijanje i jačanje grudnih mišića delimično "sakriju", tj čine ga manje vidljivim. Nažalos ne postoje efikasna ortopedska pomagala za ovaj deformitet, kakva postoje za deformitet po tipe excavatusa - "kokošije grudi", a i njihova primena je najefikasinija u derinjstvu, pre završetka rasta. U poslednje vreme hirurška korekcija je daleko jednostavnija nego ranije, primenom novih metoda, tzv. minimalno invazivne Nuss-ove operacije (za sada koliko znam radi se samo u Insitutu za decu i omladinu u Novom Sadu, javite mi se ukoliko vam je potreban kontakt).