Ne znam tacno kome da uputim ovo pitanje, da li vama ili nekome od vasih kolega, ali moje pitanje je vezano za kokosije grudi. Zelim da znam da li je moguce izlijeciti taj poremecaj bez hiruske intervencije, npr. fizickim vjezbama, za osobe starije od 20 godina.

    Odgovoreno: 24. 07. 2007.

    • Pre svega. izvinjavam se zbog kašnjenja sa odgovorom, jer sam bio na kraćem odmoru. Kokošije grudi se sa zadovoljavajućim uspehom mogu lečiti neoperativnim putem, n ošenjem aparata za kokošije grudi (vrsta midera, izradjenog od metala i kože), dok se ne završi rast, optimalno do 12-13 godine života. Potom je korekecija bez hirurške intervencije nemoguća. Fizička aktivnost, usmerena na jačanje grudnih mišića može da delimično ublaži postojeći deformitet, tj. da ga razvijeniji grudni mišići "sakriju - maskiraju". Operacija se radi pre svega iz estetskih razloga, jer su funkcioanlne smetnje kod ovog deformiteta praktično odsutne.