Poštovani, imam bolove u desnom ramenu od proljeća ove godine. Išla sam na fizikalne terapije, nisu mi baš puno pmogle. Radila sam magnetnu rezonancu, gdje je zaključak 1. Parcijalna ruptura, lezija gradus 2 artikularne površine tetive suprasinatusa anteriorno. 2. Parcijalna ruptura superiornog glenohumeralnog ligamenta u prednjem dijelu 3. Subakromionalni/subdeltoidni burzitis 4. Subhondralne cistične lezije glave humerusa potrebno mi je vaše mišljenje jer mi je ortoped predložio operaciju, pa nisam nigurna šta i kako dalje. Zahvaljujem.

    Odgovoreno: 11. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Iz navedenog imamo 3 do 4 pozicije koje je lekar uzeo u obzir za operaciju. Najvaznije je koji je obim pokreta u vasem ramenu odnosno da li mozete da podignete ruku u ramenu iznad visine ramena/pri tome koji stepen bolova imate, odn. Ako su bolovi podnosljivi fizikalna terapija ima predenost/, drugi znacajni parameter je da li su misici sa te strane znacajno slabiji/odn. Da li se vidi njihova hipotrfija, koliko su se "istopili"/u odnosu na drugu stranu. Lekar je mogao prema ovome da predlozi endoskopsku, artroskopsku, metodu ali sa jasnim ciljem uloge iste i koji efekat se od toga ocekuje/naprimer postizanje vece stabilnosti zgloba ovom procedurom/ali niste naveli da li je rame "iskakalo"/.
      dr v. Basara, alfamedic