Postovani, moj suprug je povrijedio prst, na nacin sto ga je pritisnula ta pec. On je poslije par sati operisan, ugradjene su cjevcice, jer je dio kosti falio. Mozete li mi reci kolike su sanse da taj prst prezivi i, jos vaynije, da se kasnije pomjera. Koje vrste vitamina su sada potrebne, a da pomazu regeneraciji kosti? Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 23. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Predpostavka da je bio prelom: prelom falange (clanka) prsta, eventualno sa prelomom zglobnog dela clanka. Navedena operacija se radi da bi zglob vratio svoju normalnu funkciju sto pre (potreba rane mobilizacije zgloba prsta) . Sto se tice vitalnosti prsta odn. Predpostavljamo da cirkulacija a time i ishrana prsta nije znacajno poremecena oporavak je rani uz navedeno rano pokretanje u zglobovima izmedju clanaka (falangi) . Iz navedenog se ne vidi da li je i neka tetiva povredjena a to iz znacaja koliko cde navedene igle, kao fiksatori dugo biti prisutni, a po odluci operatora. Vitamini i potreba da se ubrza process oporavka nisu ovde znacajni osim navedenog ranog pokretanja prstiju sto zahteva, po potrebi, uzimanje lekova za umanjenje bolova, a i cela saka je potrebno da bude u eleviranom, podignutom, polozaju (time da se umanji otok od povrede i operacije) . Dr vojislav basara, alfamedic.