1. Problemi sa vratnom kičmenom moždinom

    Pitanje broj: #150417

    Poštovani doktore,

    Mnogo bi mi pomogli ukoliko bi dali svoje mišljenje na moju trenutnu dijagnozu. U dobi sam od 45 godina. Nemam velikih tegoba, osim povremenih bolova ali sam uplašen izveštajem specijaliste radiologa. Na c3/4 nivou prisutna je ekstruzija diska parasagitalno levo sa kompresijom duralne kese i kičmene moždine. Levi lateralni recesus i neuralni foramen suženi disk/osteofit kompleksom koji su u kontaktu sa izlazećim korenovima. Desni lateralni recesus i neuralni forameni slobodni. Na c4/5 nivou prisutna je cirkularna protruzija diska sa kompresijom duralne kese. Neuralni forameni suženi disk/osteofit kompleksima, sa kompresijom izlazećih korenova. Na c5/6 nivou prisutna je cirkularna protruzija diska sa kompresijom duralne kese. Neuralni forameni suženi disk/osteofit kompleksima, sa kompresijom izlazećih korenova. Kičmena moždina uredne morfologije, bez znakova mijelopatije. Kraniocervikalni prelaz uredan. U subkutanim mekim tkivima sa desne strane, uz doezalnu ivicu m. sternocleidomastoiseus-a prisutan je limfodus veličine 9 mm. Zaključak: spondiloartrotične promene. Polidiskopatija. Sekundarna stenoza spinalnog kanala i neuralnih foramena.
    S poštovanjem

    Odgovoreno: 03. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Po mom mišljenju dosta ste mladi za ovako izmenjenu vratnu kičmu. Moguće da zanimanje igra ulogu u tome i loše ukupno držanje kičme? Obratite se svom neurohirurgu i pokažite snimak. Za sada Vam vratna kičmena moždina nije oštećenja i ne trpi, ali zbog same lokalizacije promena, zahteva ozbiljnost u rešavanju problema. Lekar na osnovu samog snimka mora da utvrdi da li postoji neka nestabilnost i koliko je tačno suženje kičmenog kanala. Na osnovu toga se donosi op-indikacija.