1. Izraslina na spoljnjem delu šake

    Pitanje broj: #150128

    Pozdrav!

    Već desetak godina imam tvrdu kvrgu na vanjskom dijelu šake. Moja doktorka mi je rekla da me to ne treba zabrinjavati osim ako me počne boliti. Mene povremeno znalo boliti, pa prođe. Ovo ljeto mi se ta kvrga malo povećala, pa sam se zabrinula. Zna me povremeno boliti. Bila sam na rtg koji je bio uredan. Nalaz glasi: na rtg snimlama lijeve šake u 3 mjera primjerena mineralizacija vidljivih kosti. Nema znakova koštane traume, uredna kongruetnost zglobnih tijela, nema znakova upalnog ili degenerativnog procesa zglobova, u projekciji mekih česti nema zadebljanaj koje bi koreliralo navedenoj izbočini. Potom sam napravila uzv, a nalaz je rc zglob bez izljeva ili sinovijalne proliferacije. Prikazane ekstenzorne tetive svih 6 kompasrtmenta na nivou rc zgloba bez peritendinoznog izljeva, održanog kontinuiteta. Na mjestu na kojem se palpira kvržica uzv iregularitet košrtane površine cmc iii zgloba uz manju anehogenu ovalnu cistu iznad kosti veličine 0,42 x 0,20 cm, bez upalnih protoka prema pdl. U slučaju indikacije (rasta, jačih bolova) učiniti mr šake.
    Moje pitanje je znate li o čemu bi se tu moglo raditi? Da li bi se sumnja na hondrosarkom mogla vidjeti na rtg ili uzv?
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 03. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Ni rtg ni uzv ne mogu da Vam potvrde dijagnozu, kao ni mrt, već samo biopsija. Ukoliko Vam pravi probleme ta promena, savetujem Vam je da je hirurški odstranite. To je inače ambulantna operacija, istog dana bićete pušteni kući.