1. Pridružene bolesti i kako pristupiti njihovom lečenju

    Pitanje broj: #162585

    Već oko 5 godina imam povećanu sedimentaciju i problem sa hodom. Poslednje 2 godine javlja mi se i povišen CRP i drastično otežano kretanje sa otokom nogu i neravninama kože. Jedan znameniti vaskularni hirurg je preporučio operaciju abdominalne i preponskih arterija posle snimanja na multi slajs skeneru, a drugi još znamenitiji mi je preporučio da više šetam i smanjim kilažu. Operacije pod totalnom anestezijom nisu prihvatljive jer sam 2 puta reanimirana. Odavno sam operisala žučnu kesu, štitnu žlezdu, slepo crevo, ranicu na grliću materice i više izraslina i jedan mladež. Pojavljuje mi se krv u stolici i helikobakter pri uzimanju sadržaja želuca. Pila sam neke lekove, ali kontrolu nisam mogla da ostvarim skoro godinu dana. Šećer mi je oko 6,2. Imam masnu i otečenu jetru

    Odgovoreno: 10. 06. 2019.
    • Kod Vas postoji dosta pridruženih bolesti, pa Vaše stanje zahteva jednu detaljnu internističku evaluaciju u bolničkim uslovima, gde je moguća konsultacija subspecijalista različitih oblasti, počev od gastroenterologa, reumatologa, kardiologa i vaskularnog hirurga. S obzirom da se radi o više hroničnih dijagnoza i da ste otežano pokretni, nakon jedne detaljne bolničke pretrage, savetuje se da otvorite istoriju bolesti na Službi za kućno lečenje nadležnog doma zdravlja, gde ćete dobiti svog lekara koji će vas dalje pratiti, obavljati kućne posete, propisivati i usklađivati terapiju i adekvatno reagovati ako dođe do pogoršanja.