1. Upotreba alkohola i hidrogena u obradi rana

    Pitanje broj: #150852

    Pozdrav,

    Zanima me sledeće: laici na svaku ranu stavljaju alkohol, jer je opštepoznato da ubija bakterije i sprečava infekciju. Međutim, iz ličnog iskustva obrade rana od strane medicinskih radnika sam shvatio da "lekari" (tj. sestre i tehničari) uvek koriste laicki rečeno hidrogen, odnosno vodonik peroksid u kojoj već koncentraciji, jer ne "prži" tkivo rane i ne peče. Zato se pitam, da li je hidrogen zamena za alkohol, odnosno da li ova dva sredstva rade isti posao, ili se uz hidrogen mora primeniti još neko bakteriocidno sredstvo. I ako nije problem, voleo bih da znam preciznu proceduru obrade rana, onih manjih i onih malo većih; šta sve zvanična medicina koristi od hemije i u kojim slučajevima.
    Hvala.

    Odgovoreno: 20. 02. 2017.
    • Poštovani,

      Upotreba alkohola i hidrogena (3%) u obradi rana ima različitu namenu. Hidrogen ima bakterioistatsko i slabije baktericidno dejstvo od alkohola, a zbog velikog razblaženja ne izaziva iritaciju kože i sluzokoža te se koristi za ispiranje rana, posebno što penušanjem poboljšava izbivanje eventualnog gnoja i mrtvih ćelija iz rane. Alkohol ima jako baktericidno dejstvo, ali zbog jake koncentracije izaziva iritaciju sluzokože odnosno "peče". Koristi se uglavnom za dezinfekciju intaktne kože, okolne kože otvorene rane i za dezinfekciju plićih prljvih rana. Od drugih sredstva koja se koriste u obradi rana, osnovna su: fiziološki rastvor - kojim se može ispirati svaka rana, uglavnom deluje mehanički ali ima optimalniji sastav od vode; rastvor joda - ima bakteriostatsko dejstvo i stvara zaštitni film koji sprečava ulazak nove infekcije, koristi se na kraju, nakon dezinfekcije i pre previjanja, njime se kompletno pokriva površina rane i okolne kože. Mogu se koristiti i druga dezinfekciona sredstva kao npr. desderman ili češće octenisept koji izaziva manju iritaciju, koja mogu poslužiti umesto alkohola.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #150852

    • Šta mogu stavljati na ranu za brže zarastanje i protiv infekcije posle porođaja?

    • Dobar dan,da li smem bebi od 14 meseci da isperem ranu sa 3 procentnim hidrogenom? Hvala u napred