1. Poremećaj srčanog ritma

    Pitanje broj: #150554

    Poštovani,

    Imam 43 god, bivši sam sportista (oko 15 god aktivno sam se bavio karateom), a sad imam umerenu fizičku aktivnost (pešacenje, vožnja bicikla, plivanje), kao i umerenu aktivnost na poslu. Antialkoholičar sam i ne pušim, kafu pijem jako retko. Imam krvni pritisak 110/70 i ritam srca oko 60-65 otkucaja u min. U toku dana i dok obavljam aktivnosti na poslu i po kući, funkcionišem sasvim normalno. Međutim, kad odmaram u sedećem, a pogotovo ležecem položaju, osetim lupanje srca i malo ubrzani ritam (oko 80 otkucaja), pucketanje u korenu nosa koje se širi prema ušima, malaksalost i slabost u mišićima. Ovakvo stanje traje oko 20-30 min. Pre 20-ak dana, u toku noći mi se desilo da me iz sna probudi jako lupanje srca. Ritam je u tom trenutku bio 95 otkucaja a pritisak 145/100. Otišao sam do hitne gde je doktor uradio ekg koji je bio u redu kao i opšti pregled, tako da me pustio kući jedino sa sedativom Helex 0,25 mg. U konsultaciji sa matičnim doktorom uradio sam laboratorijski nalaz krvi i mokraće, pregled hormona ft-4 i tsh, glikemija i test hba1c gde su svi rezultati bili u normalnim vrednostima. Na pregledu kod kardiologa je urađen ekg i pregled stetoskopom koji je isto bio ok, ali mi je prepisana terapija Bipreso 0, 25mg 1/2 1x1, Magnezium 400 sa B kompleksom i Helex 0, 25 3x 1, a isto je i zakazan eho srca. Počeo sam sa terapijom s tim da Bipreso uzimam uveče oko 20 h, medjutim, osećam malaksalost, usporen je ritam, nekad i ispod 60 otkucaja a u ležećem položaju blago lupanje i nesto slično treperenju srca, ritam blago ubrzan oko 70, pucketanje u korenu nosa, malaksalost a kad radim nesto ili nosim uz stepenice blagi pritsak u grudima i ubrzano disanje. Molim Vas recite mi šta bi moglo izazvati ove simptome koje sam naveo pre i posle terapije sa betablokatorom Bipreso. Izvinjavam se ako ima neke gramatičke ili greške u jeziku, posto sam iz Makedonije.
    Hvala vam

    Odgovoreno: 27. 01. 2017.
    • Poštovani,

      Uzroci poremećaja srčanog ritma mogu biti brojni, te Vam ne mogu sa sigurnošću tvrditi zbog čega se to kod Vas pojavilo. Stanje nakon primenjene terapije je odgovor na istu, malaksalost i nemoć su zbog sniženog pritiska. Probajte da smanjite dozu Helex-a na jednu tabletu uveče. Ukoliko se simptomi nastave, javite se svom kardiologu radi eventualne korekcije terapije.