Postovani prof. Dr. Prije desetak dana na lijevoj strani vrata primijetila sam mali otok koji se s vremena na vrijeme povuce pa se opet pojavi, bolova nemam nikakvih. Radila sam uz vrata i nalaz je sljedeci: ultrazvucnim pregledom vrata vidi se da su stitna submandibularne i parotidne zlijezde uredne velicine i eho strukture. Volumen desnog reznja stitne zlijezde je 2, 55 ccm, a lijevog 4, 8 ccm. Traheja je normoponrana. Lijevo submandibularno i duz m. Scm vidi se tri reaktivna limfonoda velicine od 5 do 10 mm. Ostali nalaz na vratu je uredan. Zakljucak: eho nalaz na vratu sem tri reaktivna limfonoda na vratu lijevo ne pokazuje druge promjene. Molim vas vase misljenje o ovom mom nalazu. Da li postoji neki problem i da li jos neke nalaze trebam da uradim, jer sam zabrinuta. Hvala unaprijed veliki pozdrav

    Odgovoreno: 20. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Nemate nikakvih razloga za brigu. Nalaz je normalan a otk limfnih zlezdi je bio u sklopu neke infekcije najverovatnije virusne ili bakterijske. Limfne zlezde učestvuju u odbrani organizma te se povećaju kada se desi neka infekcija.