Febris causae ignotae!? Poštovani, već 5 meseci imam povišenu temperaturu koja nije konstanta, tačnije, ponekad je ujutru nemam, ali do uveče poraste u intervalu od 37-37, 6 što je veoma iscrpljujuće, tako se i osećam, imam bolove u mišićima i kostima, povremene napade gušenja koji traju već nekoliko godina (koji nikada nisu istraživani) , nenormalno oticanje nogu (zglobova iznad stopala) . Imam 31 godinu, već deset godina sam gojazna, pušač sam. Od značajnijih bolesti bolovala sam od koksaki virusa (b) sa konstatovanim miokarditisom koji je sada b. O. , probleme sa bubrezima (izbacila tri kamena) sada takodje b. O. , posle višegodišnje hronične upale, operisala sam krajnike pre deset godina. Uz konsultacije sa kardiologom-internistom u domu zdravlja odlazila sam na različite preglede kod specijalista i njhovi zaključci posle analiza su sledeći: eho abdomena b. O. , eho vrata – štitasta žleda veličine u fiz. Granicama, dg. Struma multinoosa atoxica. Orl – analize sputuma, bris nosa, bris grla b. O. Dg. Febris causae ignotae. Reumatolog – reumatoidni faktor, antinukleusna at, krvna slika, alumini, alkalna fosfataza, alt, ast, ck, kreatinin, ldh, proteini, urea, analiza urina – sve b. O. , krvna slika b. O. Osim mchc granično povišenog 355 (ref. 320-350) . Zaključak: nema elemenata za zapaljensku reumetsku ili sistemsku bolest vezivnog tkiva. Dg. Syndroma hypermobilitas, febris causae ignotae. Infektolog – influenza a i b, adeno, mycroplasma pneumoniae, abs-ag, anti-hcv ukupni, paul bunell davidson, kreatinin kinaza, laktat dehidrogenaza, feritin – sve b. O. Osim granično sniženog gvoždja 7 (ref. 7-28) i povišenog crp 6. 1 (ref. 0-3) . Na zahtev infektologa uradjen rtg vratnog dela kičme i levog ramena: dg. Scolyosis, discarthrosis incip c4-c5, periarthritis art. Humeroscap. L. Sin. , febris causae ignotae. Endokrinolog – glukoza 0’, glukoza 120’, glukoza, hemoglobin, hba1c, cic, ft4, tsh, kortizol – sve b. O. , fibrinogen 4. 5 (ref. 2-4) , holesterol 5. 68 (ref. 0-5. 2) , hdl holesterol 0. 90 (ref. >=1) , ldl holesterol 3. 97 (ref. 0-1. 7) . Dg. Febris causae ignotae, preporučuje se redukciona dijeta. Fizijatar – na osnovu objektinog nalaza i rtg prepisana terapija (uz, dds, elektroforeza novokaina i kinezi terapija za vrat i rameni pojas) dg. Syndoma cervicobrachialis, febris causae ignotae. Pneumolog – na osnovu grafija pluća i srca b. O. Dg. Febris causae ignotae. Hematolog – normalna koncentracija hemoglobina, ht, mcv, broj leukocita 8. 5 uz normalnu l formulu (relativna limfocitoza) . Dg. Febris causae ignotae, nema znakova hematološkog oboljenja kojim bi se mogle objasniti subfebrilne temperature. Oftamolog – schirmer test b. O. Dg. Febris causae ignotae. Imunolog – cic, ana – hep2 (igg (iif) , ena screen (igg) (elisa) – sve b. O. Crp – 22 (ref. 0-20) , anti tpo 134 (ref. <100) , anti tbg 350 (ref. <100) . Dg. Hashimoto thyreoiditis (eutireoidni status) . Endokrinolog (na drugoj klinici) – potvrdjuje nalaz i dijagnozu imunologa, preporučuje kontrolu tsh i ft4 na 4 meseca i eho štitatste žlezde na 6 meseci, ali navodi da se subfebrilne temperature ne objašnjavaju hašimotom. Dg. Hashimoto thyreoiditis, febris causae ignotae. Nakon redovnih konsultacija, kardiolog internista na osnovu svega zaključuje dijagnoze: struma multinodosa atoxica, thyreoiditis subacuta, anemia sideropenica. Terapija tokom poslednja dva meseca na osnovu preporuka svih ovih specijalista je: redukcija težine, oligovit, fero_gradument, folan, paracetamol, pošteda od psihofizičkog naprezanja. . . . Nakon dva meseca bolovanja u prošloj godini i upornosti kardiologa da otkrije triger febriciranja, radi zdrave psihe i osnovne egzistencije počela sam da radim, ali i dalje se ne osećam dobro i ne znam kom nalazu da verujem. . . Molim za savet: da li smatrate da se povišena (varirajuća) temperatura može objasniti bilo kojom od dijagnoza i da li imate bilo kakvu preporuku za dodatnu analizu ili terapiju!? Unapred zahvalna! ! !

    Odgovoreno: 11. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Zaista ne bih znala šta vam mogu dodatno reći. Potrebno je da pokušate da, koliko možete korigujete težinu, da prestanete sa pušenjem, uključite vitamine i dosta tečnosti. Nemate nikakvih organskih promena ali je kroz vaš organizam prošlo toliko virusa da je možda potrebno samo vreme koje će rešiti sve.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #52199

    • Ja vec deset godina imam temperaturu oko 37, 5 u popodnevnim i vecernjim casovima. . . . Sve analize sam uradila vise puta, jedino sto mi je ikada nadjeno je virus koksaki. . . . . I jos uvek ga imam, borim se sa njim svo ovo vreme a poboljsanja nema. Sva sreca nemam propretne bolesti. . . .

    • Pozdrav, moj komentar je ustvari identican problem sa povisenom temperaturom vec 5 meseci. Nisam pusac, nisam imala problem sa gojaznoscu, imam 43 g, od hipertenzije se lecim vec 20 god i nisam imala vecih zdravstvenih problema osim redovnih godisnjih upala grla kad mi je temperatura dostizala redovno 40 stepeni, a jednom i 40. 1. Pre 8 godina sam pocela vakcinaciju protiv sezonskog gripa i od tada nikad nisam imala vise niti upale grla sa temperaturom niti najblazi oblik gripa. Tako sam i krajem oktobra 2009. Godine vakcinisana protiv sezonskog gripa, 14 dana posle vakcinacije dobijem visoku temperaturu 39. 8, bez curenja nosa, bez nekog kaslja-samo ponekad se nakasljem i to suvo. Posto je u to isto vreme i moj sin dobio grip, odvela sam ga kod lekara, vadili mu krv i sutradan mu doktorka kaze da je obican grip, sezonski, a u to vreme je bila velika prica o tzv. Svinjskom gripu, te da on samo pije cajeve, skida temperaturu, koja je bila slicna mojoj, c vitamin i ostalo sto se radi za sezonski grip, pa ce proci, ali da se on javi lekaru ako nesto krene nagore. Misleci da je i moj sezonski grip, ne odlazim kod lekara jer su tako javljali preko medija, nego se "lecim"kao da i ja imam sezonski grip. Medjutim, temperatura nikako da padne ispod 39 iako sam se i tusirala i alkoholom mazala, pila febricet kao i sin. . . Pila velike kolicine tecnosti, caja, limunade. . . Nakon 5 dana borbe sa tolikom temperaturom, vec je pocelo gusenje u nekoliko navrata da nisam mogla disati i po 10 sekundi pa samo prestane. Posto nisam kasljala ocekivala sam da ce proci cim padne temperatura. Sestog dana temp. Naglo pada na 37. 3 i pocinje jak kasalj, suv, koji me kida jer nimalo ne mogu da iskasljem da olaksam sebi, nema curenja nosa, sin mi kupuje mukodin kapsule jer je apotekarka preporucila to za jak, suv kasalj. Lekar mi je daleko, pa odlazim tamo tek 8. Dana kad mi je temp. Bila vec drugi dan na 37. 2. Lekar o. M. Prepisuje panklav jer sve cesce imam perode gusenja, a pregledom grla ustanovljava da mi grlo nije ni oteceno ni crveno i kaze da nastavim sa mukodinom da bih iskasljala, mada ja nemam nista da iskasljem, nemam taj osecaj da imam nesto, samo me gusi, kao da u grlu imam jednu tanku cevcicu, vise sa leve strane grla i da na nju disem sve vreme, sto znaci nemam pun kapacitet (ma ni 10 posto) udaha, sto mi pravi problem jer plitko disem i zamaram se pa osecam nesvestice. Tada pocinje moje"lecenje"i odlazak kod raznih specijalista da bi mi svaki iz svoje oblasti analizama potvrdio da su b. O. Kumbsov test je negativan, stitna zlezda normalne vrednosti, krv je problematicna-gvozdje je 2, hemoglobin 84, ni druge vrednosti nisu dobre, malo eritrocita, praznih, leukociti od 4 rastu iz dana u dan i do 9, pa sutradan padnu na 7, urinokultura cista, pluca i kod orl pregled sa ogledalcem (ne znam kako se zove) su b. O. Nosni kanali b. O. Kad pred kraj terapije panklavom lekar o. M. Shvati da uzimam u isto vreme i prilindu zbog moje redovne dnevne terapije visokog pritiska, prekida prilindu, pa ja pored gusenja zbog nemogucnosti da udisem (za sta nisu nasli razlog) sada imam i problem sa visokim pritiskom koji se odmah penje na vrednosti oko 160/100 ili 135/100, jako lupanje i aritmiju srca, zbog cega me salje kod kardiologa na ciji sam pregled cekala mesec dana i dotad se nije nista promenilo, temp. Je jos uvek 37. 5. Kardilog tada po mom misljenju kratkim slusanjem (imam i prolaps mitralis) prepisuje prilenap kad prestanem sa antibiotikom i kaze da je to gusenje zbog lose krvne slike i da ce se smiriti kad mi se povecaju vrednosti gvozdja, medjutim ja i danas imam napade gusenja, koji prestanu sami posle desetak sekundi, a napominjem da sam dobila otkaz na poslu zbog toga jer sam imala napade tokom saginjanja i vlasnik nije hteo to da tolerise vise jer sam radila u prodavnici sa otvorenom hranom, nije verovao da nisam zarazna iako sam donela papire od infektologa, koji mi je tom prilikom preporucio biopsiju kostne srzi da bi se nasao uzrok toj anemiji (a ni posle 5 meseci hematolog nije pronasao uzrok jer su na okultna krvarenja bili negativni testovi, uz abdomena b. O. Kao i snimanje stomaka i jednjaka barijum kontrastom) ginekoloski pregled isto utvrdio da nema produzena krvarenja, nemam miome, niti ciste niti uvecanu matericu sto bi bio razlog odliva krvi. Pisem ovo zato sto su se svi fokusirali na moju krvnu sliku, odnosno manjak gvozdja i malo hgb, pa kazu da ce se poboljsati stanje kad se to popravi, a ja uzimam vec tri meseca samo heferol koji su mi prepisali i nema nikakve promene, cak sve teze podnosim temperaturu, malaksala sam, ne mogu da zaspim, pored teske anemije moram da radim zbog moje finansijske situacije, pa se pitam dokle cu ovo izdrzati, stanje sa lupanjem srca se nije promenilo samo odrzavam pritisak na 140/95 ali mi je puls 95, 110, kako- kad u stanju mirovanja. Reumatoloske analize su pokazale da nema sistemskog oboljenja vezivnog tkiva; alt 30, ast 22, crp 0, ggt (ba) 14, kreatinin 84, alkalna fosfataza 67; urin zamucen, sp. Tezina 1030; ph 5; anti ro/ssa antitela elisa 0, 4. Analize krvi od 5. 3. 2010 su: wbc 8. 4; rbc 4. 34; hgb 104; hct o, 323; mcv 74. 5; mch23. 9; mchc 322; rdw 24, 5; plt 375 (bili 564); mpv 7. 0; pct 0, 263; pdw16. 4, se 28 (bila do pre nedelju dana 50) , glukoza 5. 9, urin malo sluzi, malo bakterija, leukociti 2-4, nemam nikakve probleme sa mokrenjem, bubrezi na uz b. O. Urinokultura b. O. Zbog toga sto sam kod reumatologa radila neke imunoloske testove koji su negativni, ni na moju inicijativu da me posalje na imunologiju nije reagovao lekar, niti na predlozenu biopsiju kostne srzi da se nadje uzrok anemije, jer mi se anemija vec drugu godinu vraca, bez razloga, isto sam pila heferol 6 meseci i cim sam prestala sa lekom vrednosti opadnu. Hematolog kaze da temperatura koja mi se zadnjih dana povecava pa je bila i na 37. 6 i najveca u ovih 5 meseci 37. 7 pre dva dana, nema veze sa anemijom pa i pored toga mi niko nista ne savetuje kako tu temperaturu da smanjimo i o cemu se radi. Ovu dijagnozu febris causae ignotae sam dobila tek kod reumatologa pre nepun mesec dana. Znaci da samo pijem heferol i niko mi nista drugo ne preporucuje, a temperatura nazalost raste-sa svim ovim su upoznati i specijalista hematolog i lekar opste medicine, pa ne znam sta da radim, nece sama od sebe temperatura proci, ona govori vec ovoliko meseci da se nesto desava, zar ne? Ukoliko vam ove informacije nisu dovoljne i da sam nesto previdela, slobodno pitajte, javicu se ponovo i odgovoriti brzo, imam sve analize. Molim vas, pomozite mi savetom, sta da radim? Unapred zahvaljujem!