Bio sam na rtg pluća i cijele kičme i molim vas da mi odgovorite šta znači: za pluća: pulmo hilobazalno desno pojačan bronhovaskularni plućni crtež. Lijevo bazalno smanjena transparehtnost plućnog parenhima et. St. Post fracturam costae. Adhaesio bas lat sin za kičmu: na standardnim vertebrogramima se vidi hipolordoza kičme, hipolordoza l/s kičme, tek naznačene spondilozne promjene pojedinih th segmenata. Unaprijed zahvalan. S poštovanjem.

    Odgovoreno: 09. 10. 2009.

Komentari na pitanje: #41751

    • Ako moze neko da mi objasni sta znaci ovo. Naglasen bronhovaskularni crtez kao i ntersticijum i suprahilarno desno smanjena transparencija parenhima

    • Šta znači ukoliko nakon rendgenskog snimka dijagnoza glasi: rtg pulmo: na učinjenom rtg snimku u frontalnoj projekciji naglašen bronhovaskularni crtež uz mrljasta zasjenjenja obostrano parakardijalno