Postovani, imam 24 godine, student sam, igram fudbal i vezbam u teretani. Pocetkom godine sam nakon prehlade otkrio da sam pozitivan na epstajn - barov virus. Tada me je infektolog, izmedju ostalog, poslao i na ultrazvuk abdomena gde je ustanovljeno da mi je slezina uvecana (132 x 70 mm) . Receno mi je da se "cuvam napora", jer slezina moze da pukne. Nakon toga sam obavljao ultrazvucne preglede u martu (155 x 70 mm) i aprilu (130 x 42 mm) , nakon cega mi je dozvoljena fizicka aktivnost. Sve vreme nisam osecao nikakve tegobe! Tokom leta sam u par navrata osetio blagi bol sa leve strane trbuha, ispod rebara (kada mirujem) . Otisao sam na ultrazvuk i velicina slezine je bila 135 x 65 mm, a preporuka je opet bila da se malo primirim. Krvna slika je sve vreme u redu. Zanima me koliko je to uvecanje ozbiljno, kakav rizik sa sobom nosi i kako da se ponasam? I da li je mozda potrebno uraditi jos neki pregled? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 26. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Nije potrebno raditi dodatne preglede jer je kod vas potvrđeno prisustvo virusa. Vodite računa o ishrani, imunitetu, , izbegavajte rizične situacije u kojima bi se dodatno inficirali dok ne postignete stabilizaciju. Dovoljno se odmarajte i dozirajte fizičku aktivnost u dogovoru sa lekarom.