Poštovani,
    interesuje me koji su uzroci nastanka cistitisa kod žena (upale mokraćnih kanala) i šta treba raditi da do toga ne dođe?
    Hvala

    Odgovoreno: 25. 06. 2009.
    • Poštovani,
      najčešći uzroci su crevne bakterije tj. Escherichia coli zbog blizine otvora mokraćnog kanala, vagine i anusa. Najčešći simtomi su učestalo i bolno mokrenje manje količine urina, osećaj neispražnjenosti bešike, suprapubični bol a moguće je i prisustvo krvi u mokraći. Urinokultura je potrebna kod ponavljanih infekcija i ona će nam odrediti vrstu infekcije. Obično se odredi antibiotska terapija koja traje 3 dana i 90% žena uz povećan unos tečnosti gubi simptome. Mere prevencije: obavezna adekvatna higijena, pravilno brisanje analnog otvora prema nazad, mokriti posle seksualnog odnosa, konzumirati sok od brusnice koji smanjuje bakteriuriju, primena vaginalnog estrogena kod postmeno pauzalnih žena i slično. Razmotriti preosetljivost na kondom i spermicidni gel. Može se pokušati antibakterijska terapija nakon sexualnog odnosa (ako su simptomi povezani sa tim). I još puno toga.