Poštovani, molim vas za odgovor na dva pitanja. Prvo se tiče odnosa nivoa kalijuma u organizmu i rekreativnog bavljenja sportom (trčanje) , a drugo je u vezi sa različitim referentnim vrednostima kalijuma u krvi u različitim laboratorijama. Naime, moj nivo kalijuma je 5, 2 mmol/l i i to je gornja granica u laboratoriji u kojo sam radila, pa me interesuje da li smem da nastavim da se bavim sportom rekreativno pošto stoji da visoke vrednosti ovog elementa mogu biti prouzrokovane usled fizičkog opterećenja organizma? Drugo pitanje je, kako tumačiti vrednost visine kalijuma u mom organizmu koja iznosi 5, 2 mmol/l u laboratoriji u kojoj sam radila, s obzirom na to da je u drugim laboratorijama gornja vrednost 5, 6 pa i 5, 8 mmol/l. Da li je vrednost gornja ili prosečna i da li je realna pošto je krv uzimana pod pritiskom, podvezana nadlaktica?

    Odgovoreno: 03. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Referentne vrednosti se razlikuju u zavisnosti od reagenska koji se koristi kao i od aparata na kojem se vrednosti očitavaju. Dakle vi treba da se držite referentnih vrednosti kojeste dobili i ne trebaju da vas zanimaju preterano referentne vrednosti iz drugih lab. Istina je da pri fizičkoj aktivnsoti dolazi do porasta kalijuma, ali vaše vrednosti su takve da možete nesmetano da nastavite sa aktivnostima