Postovani, mom vereniku je pre dva meseca dijagnostifikovana wilsoniva bolest, ima 24 godine. Rekli su mu da je bolest u ranoj fazi. Njemu se tresu ruke, vid mu je oslabio, ponekad mu je i govor otezan. Pije vitamin b, neke tablete sa jedinjenjem zlata. Da li mogu da se nadam zdravoj buducnosti s njim? Da li postoji neka posebna mera opreznosti, osim toga sto mora paziti na ishranu i na terapiju. Hoce li moci da ima decu? Hice li moci da nirmalno obavlja zivotne potrebe? Hoce li prestati da mu se tresu ruke, vratiti se govor i vid? Hvala.

    Odgovoreno: 15. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Wilsonova bolest ili hepatolentikularna degeneracija je genetički poremećaj u kojem dolazi do nakupljanja bakra u tkivima. Adekvatnim lečenjem mogu se simptomi poboljšati i sprečiti napredak bolesti. Ako se terapija ne uzima redovno bolest može biti veoma opasna. Ali isto tako uz adekvatnu terapiju i terapiju koja je započeta na vreme prognoza je uglavnom dobra.
      znači redovna terapija je najbitniuji faktor i uz adekvatnu terapiju se postiže dobar kvalitet života