Postovani, imam 38 godina, visok sam 183, tezak 95 kg. Nekada sam se aktivno bavio sportom (rukomet) . Prestao sam da pusim pre 3 meseca, do tada sam bio aktivan pusac (paklica dnevno) 20 godina. Poslednjih 4 meseca osecam tegobe u grudima u vidu peckanja, bola, probadanja, ziganja, generalno nelagodnosti. Retko kada se taj bol javlja usled fizickog naprezanja bilo kojeg intenziteta. Bol je obicno kratkotrajna (do jednog minuta) , ali je da se tako izrazim sveprisutna. Najcesce se javlja iza same grudne kosti, u predelu bradavica, donjem delu grudnog kosa (ili gornjeg stomaka) , i neretko u prednjem ramenom delu, u visini kljucne kosti. Ponekad je povezana sa promenom polozaja tela. Osecam takodje da je ponekad povezana sa bolom koji osecam duz kicme, u visini donjeg dela lopatica. Takodje sam, za tih 4 meseca, 6-7 puta bio u urgentnom centru zbog visokog pritiska 180/110, i frekvencijom srca od preko 110 otkucaja/min. Povecan pritisak je propracen zamagljenjem vida, preznojavanjem, blagom vrtoglavicom, osecajem malaksalosti, trnjenjem ruku, i nogu, i naravno strahom. Moram napomenuti da sam zbog posla kojim se bavim, za poslednjih 5 godina imao sistematkse preglede dva puta godisnje, i uvek je sve bilo ok. Sve ove tegobe alarmirale su da odem kod kardiologa, i uradim ekg, uz, i 24h holter srca. Ovo su rezultati. 1. Ekg, uvek dobar. 2. Holter srca-uradjen monitoring srcanog rada u trajanju od 24h pri cemu se registruje 125495 kontrakcija srca, po tipu umerene sinusne tahikardije, sa prosecnom frekvencom od 87/min. Maksimalna frekvenca je iznosila 122/min, a minimalna 54/min tokom sna. Ne registruju se poremecaji ritma, niti provodjenja. Ne registruju se st denivelacije tokom monitoringa. Zaljucak: naglasena simpaticka predominacija na rad srca, te je indikovana primena male doze beta blokatora. 3. Uz srca. -mitralni zalistak de 21, 4__2 cm doplerski 4, 3 regurgitacija 1 protok e0, 77 a 0, 55 (0. 6-1. 3) pw tkiv dopler e0. 14 a 0. 10 leva pretkomora laap 38 (24-40) trikspidalni zalistak regorgitacija 0/1 protok e 0. 64 a 0. 47 (0. 5-0. 8) -aorta i aortni zalistak dimenzija: ao kor m mod 32, 1 (26-38) aoasc 30, 0 (22-36) aoluk 27, 5 (22-27) sistolno razdvajanje listica 21, 7 aortni protok 1, 36 gradijent pritiska aomaxpg 7, 4mm/hg -plucna arterija i valvula dimenizje pag sta 23, 8 (10-29) regurgitacija 0/1+ protok 1, 03 gradijent apmaxpg 4, 3 vena kava inferor 18, 0 (12-25) -leva komora dimenzije lvdd 51 (39-60) lvds 38, 8 (25-40) ivsd 11, 4 (7-11) zzlkd 11, 4 (7-11) ef 61 fs 33 ef po simpsonu 60 desna komora rvsp 23, 0 pored ovoga, radim dva puta krvnu sliku. Osim holesterola, koji je malo uvecan (6-6, 2) , sve ostalo je kako bi rekao moj reonski lekar za pozavideti, sto se tice krvi.: ) testirao sam stitnu, i ti rezultati su takodje dobri. Snimam cervikalni deo kicme, i snimak ne pokazuje nikakve promene. Cinjenica koje sam svestan je da bih morao da regulisem telesnu tezinu. Naravno, strah koji se uvukao u mene govori mi da izbegavam napore, a to znaci trcanje, i plivanje. Hvala pre svega na strpljenju za citanje ovako opsirnog izlaganja, i molim za vase misljenje, i savet. S' postovanjem, zeljko.

    Odgovoreno: 14. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Tegobe koje osećate a mislim na bolove i stiskanje u grudima mogu biti i od same hipertensije odnosno povišenog pritiska. S obzirom da su ovi rezultati koje ste ispisali sasvim zadovoljavajući nema razloga da izbegavate fizičku aktivnost. Čak naprotiv, mislim da je to korisno za vas. Takođe, milsim da i strah koji se uvukao u va predstavlja veliki problem i doprinosi vašim tegobama. To stanje se naziva anksioznost i vrlo je česta u modernom svetu. Možda ne bi bilo loše da probate sa nekim lekovima za smirenje, naravno uz predhodnu kosultaciju sa lekarom.